• <Daha Fazlası Intel.com'da

Teknoloji İpuçları: Tablet Kılavuzu

Hazırlayan: John Carmitchel 

Son birkaç yılda tablet bilgisayar alanında büyük adımlar atıldı. Internette gezinme ve binlerce uygulamayı kullanma konusunda mükemmel deneyimler sunan iPad* gibi popüler tabletler sayesinde, ince ve dokunmatik ekranlı bilgisayarlar birçok bilgisayar kullanıcısının tercihi haline geldi.

Tabletler gücüne ve işletim sistemlerine göre değişiklik gösterirler. Intel® AtomTM gibi işlemciler, son nesil tabletler için muazzam güç sağlar; Motorola Xoom* ve Asus Eee Transformer* gibi tabletlerde ise çift çekirdekli işlemciler vardır.

Tablet işletim sistemleri. Çoğu tablette, dokunmatik arayüzden en iyi şekilde faydalanmak üzere tasarlanan özel işletim sistemleri kullanılır ve bu işletim sistemleri tabletleri eğlenceli ve kullanışlı hale getiren havalı bir etkileşim hissi yaratır. İyi bir tablet bilgisayara giden yol iyi bir işletim sisteminden geçer.

Google Android*'in Honeycomb* sürümü, Windows 7* ve XP*'nin mobil sürümleri ve Apple'ın iPad İşletim Sistemi* popüler tablet işletim sistemleri arasındadır. Kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları bulunan tüm bu işletim sistemlerinin, tabletlerin yapabileceklerinin kapsamını genişleten kendilerine ait uygulama mağazaları vardır. 

Uygulamalar, oyunlardan özel sözcük işlemcilere ve hatta enstrümanlara her şeyi kapsar. Genel olarak, uygulamalarda tabletin dokunmatik ekranı kullanılarak kullanıcıların tipik bir bilgisayardan elde edemeyeceği bir deneyim sunulur. Dokunmatik ekran, tablet üreticilerinin, tabletlerin kullanıcılara dizüstü veya netbooktan daha farklı bir deneyim sunmasını sağlayacak şekilde, erişimi en kolay işletim sistemlerini ve uygulamaları geliştirmelerini olanaklı kılan bir sezgisel denetim sistemidir.

Klavyeler ve yuvalar. Yine de tabletin ek bir klavye ya da klavyeli yuva istasyonundan faydalanabileceği durumlar da vardır. Tablet üzerinde yazı yazmak mümkün olsa da bir klavye eklenerek bu işlem çok daha kolaylaşabilir.

Asus Eee Transformer gibi tabletlerin, ek bir maliyete rağmen tableti tam donanımlı bir netbooka dönüştürebilecek, isteğe bağlı entegre klavyeli yuva istasyonları vardır. Apple da iPad ile kullanılabilecek isteğe bağlı bir klavye satmaktadır.

Kameralar. Son nesil tabletlerin çoğunda ön ve arka kameralar bulunur. Bu kameralarla video konferans uygulamalarının kolayca kullanılması ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların hızlıca çekilmesi amaçlanmıştır. Tabletler bu açıdan da geleneksel bilgisayarlardan ayrılır. Düz ve taşınabilir olduklarından dahili bir kamera önemli bir özelliktir.

Son çıkan tabletler, sağlam bir işlemci gücünün yanı sıra bu güçten faydalanan sayısız uygulama sunar. Bu uygulamalar, internette gezinmenin, e-Book okumanın ve oyun oynamanın cazip bir yoludur. Özellikle doktor ve avukatlara yönelik mesleki uygulamalar sunsalar da tabletler aslında günlük kullanım amaçlıdır. Fiyatların 400 doların altına düşmesiyle ve modern tabletlerin sunduğu özelliklerin sayıca artmasıyla tabletler artık oldukça cazip ve kullanışlı hale gelmiştir.

Videolar

Tartışmalar