• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Bilgisayar RAM'i Nedir?

Bilgisayarınızın hızı (ya da yavaşlığı) sizi çileden çıkarıyorsa, bu bilgisayarınızın RAM'inin ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar iyi olmadığının bir göstergesi olabilir. Bilgisayarınız 2-4 yıllık olabilir; ki bu durumda işlemcinizin günümüzün güçlü uygulamalarının taleplerini karşılamak için çok yavaş olduğu anlamına gelebilir. Bilgisayarınızın hızınıza yetişmesini beklerken zaman öldürdüğünüzü artık fark ediyorsanız, muhtemelen bilgisayarınızı yükseltmeyi düşünmenizin vakti gelmiş demektir. Size en uygun bilgisayarı bulmak için Intel Ürün Arama Aracını tıklayın.


Bilgisayar ve Dizüstü Bilgisayar RAM'i Nasıl Çalışır

RAM, rasgele erişimli bellek demektir, peki ama bu ne anlama gelir? Bilgisayarınızın RAM'i, temel olarak işlemci verilere ihtiyaç duydukça verilerin saklandığı kısa süreli bellektir. Bu, bilgisayarınız kapalıyken bile sabit sürücünüzde depolanmaya devam eden uzun süreli verilerle karıştırılmamalıdır. Bilgisayarınızın sabit sürücüsünden bir oyun oynadığınızda ya da İnternetten film izlediğinizde, oyunu oynamanız için ya da filmi izlemeniz için gerekli olan tüm veriler RAM'de saklanır. Böylece işlemciniz bu verilere hızlıca ulaşabilir. Oyun oynamayı ya da film izlemeyi bıraktığınızda ve bu uygulamaları kapattığınızda, işlemcinizin bu verilere daha fazla ihtiyacı olmaz, bu nedenle bu verilerin yerini bir sonraki görevle ilgili veriler alır. İşlemcinizin istediğiniz görevi yerine getirmesi için yeterli kapasitede RAM'iniz yoksa, bu durum bilgisayarınızı yavaşlatabilir. İşlemciniz bilgisayar RAM'inizin üstesinden gelebileceğinden daha fazla veri yüklemek istiyorsa, gerekli bilgileri tekrar almak için sabit sürücüye ya da İnternete gitmesi gerekir. Bu tıpkı taşıyabileceğinden çok sayıda tenis topunu almaya çalışan birinin başına gelecekler gibidir; sonunda oyun oynamaktan çok topları toplamakla zaman geçirmiş olur!


Bilgisayar İşlemciniz Nasıl Çalışır

İşlemci, tıpkı beyninizin bilinçli bölümlerinin yaptığı gibi bilgisayarın düşünme becerisini destekleyici durumdadır. Matematik problemlerine ne kadar hızlı yanıt verebilirseniz, bir kitabı ne kadar hızlı okuyup anlayabilirseniz, bir şakayı ne kadar hızlı anlayabilirseniz ya da spor yaparken vücudunuza ne yapacağını ne kadar doğru söyleyebilirseniz, beyniniz o kadar güçlü demektir. Bilgisayar işlemcileri de aynı şekilde çalışır. Ne kadar güçlüyseler, sabit sürücünüzdeki ya da internetteki verilerle görevleri (oyunlar, filmler, uygulamalar vb.) o kadar hızlı yerine getirebilirler. Bilgisayarınızın işlemcisi, RAM ile birlikte bir ekip gibi çalışır. RAM, sizin kısa süreli belleğiniz gibidir. Başınızı bir yere vurup kısa süreli hafızanızı (RAM'inizi) kaybederseniz, birkaç saniye öncesinde olanları hatırlayamazsınız. Ancak, yine de çok iyi bir şekilde düşünebilirsiniz. Ama bir düşünün—bir hafızanız olmadan siz (ve işlemciniz) ciddi zorluklar yaşarsınız.


Daha Düşük Fiyata Daha Yüksek Performans

Günümüzde Hepsi Bir Arada bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve Ultrabook™ cihazlarıyla bulabilecekleriniz, düşündüğünüzden çok daha düşük bir fiyata çok daha yüksek performans sunabilir. Yeni bir bilgisayar almak konusunda kararsızsanız, günümüzde mevcut süper performanslı bilgisayarlara bir göz atın. Görecekleriniz sizi hem şaşırtacak hem de sevindirecek.

Yükseltmeye Hazır Mısınız?

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

2'si 1 Satın Alın >

Ultrabook™ Satın Alın

 • ASUS TAICHI* 21

  Çift ekranıyla ihtiyaç duyduğunuzda dizüstü bilgisayar performansını sunarken istediğinizde tabletin taşınma kolaylığını sağlıyor.

 • Dell XPS* 12

  İstediğinizde dizüstü bilgisayar. İstediğinizde tablet. 12 inç dokunmatik ekranlı ikisi bir arada bir dizüstü bilgisayar, Windows 8 dokunmatik tabletin eğlencesi ile Ultrabook™ cihazının gücünü ve üretkenliğini bir arada sunuyor.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Dizüstü bilgisayara dönüştürün, tüm işlerinizi yapın. Tablete dönüştürün, herkesten bir adım ileride olun. Çadır moduna dönüştürün, rakiplerinize tüm gücünüzü gösterin. Stand moduna dönüştürün, ekranı öne ve ortaya getirin.

 • Sony VAIO* Duo 11

  İki dünyanın en iyi özellikleri bir arada: tam HD bir dizüstü bilgisayar ve dokunmatik ekranlı bir tablet. Bunların hepsi "hadi" dediğiniz anda hazır kompakt ve mobil bir tasarımda.

 • Acer Aspire S7*

  Acer'ın en ince ve en hafifi dokunmatik Ultrabook modeli. Bu bilgisayar, bilmediğiniz yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Videolar