Bilgisayar RAM'i Nedir?

Size en uygun bilgisayarı bulmak için Intel Ürün Arama Aracı'na tıklayın.

Bilgisayar ve Dizüstü Bilgisayar RAM'i Nasıl Çalışır
RAM, rasgele erişimli bellek demektir, peki ama bu ne anlama gelir? Bilgisayarınızın RAM'i, temel olarak işlemci verilere ihtiyaç duydukça verilerin saklandığı kısa süreli bellektir. Bu, bilgisayarınız kapalıyken bile sabit sürücünüzde depolanmaya devam eden uzun süreli verilerle karıştırılmamalıdır. Bilgisayarınızın sabit sürücüsünden bir oyun oynadığınızda ya da İnternetten film izlediğinizde, oyunu oynamanız için ya da filmi izlemeniz için gerekli olan tüm veriler RAM'de saklanır. Böylece işlemciniz bu verilere hızlıca ulaşabilir. Oyun oynamayı ya da film izlemeyi bıraktığınızda ve bu uygulamaları kapattığınızda, işlemcinizin bu verilere daha fazla ihtiyacı olmaz, bu nedenle bu verilerin yerini bir sonraki görevle ilgili veriler alır. İşlemcinizin istediğiniz görevi yerine getirmesi için yeterli kapasitede RAM'iniz yoksa, bu durum bilgisayarınızı yavaşlatabilir. İşlemciniz bilgisayar RAM'inizin üstesinden gelebileceğinden daha fazla veri yüklemek istiyorsa, gerekli bilgileri tekrar almak için sabit sürücüye ya da İnternete gitmesi gerekir. Bu tıpkı taşıyabileceğinden çok sayıda tenis topunu almaya çalışan birinin başına gelecekler gibidir; sonunda oyun oynamaktan çok topları toplamakla zaman geçirmiş olur!

Bilgisayar İşlemciniz Nasıl Çalışır
İşlemci, tıpkı beyninizin bilinçli bölümlerinin yaptığı gibi bilgisayarın düşünme becerisini destekleyici durumdadır. Matematik problemlerine ne kadar hızlı yanıt verebilirseniz, bir kitabı ne kadar hızlı okuyup kavrarsanız, bir şakayı ne kadar hızlı anlayabilirseniz ya da spor yaparken vücudunuza ne yapacağını ne kadar doğru söyleyebilirseniz, beyniniz o kadar güçlü demektir. Bilgisayar işlemcileri de aynı şekilde çalışır. Ne kadar güçlüyseler, sabit sürücünüzdeki ya da internetteki verilerle görevleri (oyunlar, filmler, uygulamalar vb.) o kadar hızlı yerine getirebilirler. Bilgisayarınızın işlemcisi, RAM ile birlikte bir ekip gibi çalışır. RAM, sizin kısa süreli belleğiniz gibidir. Başınızı bir yere vurup kısa süreli hafızanızı (RAM'inizi) kaybederseniz birkaç saniye öncesinde olanları hatırlayamazsınız. Ancak yine de çok iyi bir şekilde düşünebilirsiniz. Şunu da düşünün: Hafızanız olmadan siz de işlemciniz de ciddi zorluklar yaşarsınız.

Daha Düşük Fiyata Daha Yüksek Performans
Günümüzde All-in-One Bilgisayarlardizüstü bilgisayarlar ve 2'si 1 Arada laptoplar aracılığıyla pazarda bulabilecekleriniz, düşündüğünüzden çok daha düşük bir fiyata çok daha yüksek performans sunabilir. Yeni bir bilgisayar almak konusunda kararsızsanız, günümüzde mevcut süper performanslı bilgisayarlara bir göz atın. Görecekleriniz sizi hem şaşırtacak hem de sevindirecek.

Intel İşlemcili Cihazları Keşfedin

Intel® teknolojisiyle donatılan ve bu teknolojiler için optimize edilen cihazlarla yaratıcılığınızı serbest bırakın ve dijital yaşamınızda daha iyi bir deneyim elde edin.

2'si 1 Arada laptoplar

Gücünü Intel’den alan 2’i 1 Arada laptoplar ile iş ve oyun ihtiyaçlarınıza uyum sağlayan dokunmatik ekranlı, güçlü bir laptop ile çok ince, ayrılabilir bir tablet elde edin.

Daha fazla bilgi edinin

All-in-One (AIO) Bilgisayarlar

Intel® Core™ işlemcili en yeni All-in-One (AIO) Bilgisayarların dokunmatik ekran özellikleriyle mükemmel performans sunan ve az yer kaplayan tasarımlarını keşfedin.

Daha fazla bilgi edinin

Masaüstü bilgisayarlar

Cep boyu cihazlardan yüksek performanslı kasalı bilgisayarlara kadar çok çeşitli, Intel işlemcili masaüstü bilgisayarlarla daha az beklerken, daha fazlasını yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Dizüstü bilgisayarlar

En yeni nesil Intel® Core™ işlemcili laptoplar ile üretkenliğinizi, yaratıcılığınızı ve eğlenceyi üst düzeye taşıyın.

Daha fazla bilgi edinin

Mini Bilgisayarlar

Kasasız gücün keyfini çıkarın. Intel® Mini Bilgisayar, masaüstü gücünü en küçük alanlara taşıyarak yeni olanaklardan faydalanmanızı sağlıyor.

Daha fazla bilgi edinin