Fotoğraf Düzenleme İçin En İyi Dizüstü Bilgisayar

Güçlü fotoğraf düzenleme yazılımlarını desteklemek için tasarımcılar doğru dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyarlar.

Fotoğraf düzenleme yazılımınızın tam potansiyelini ortaya çıkarmanıza olanak tanıyan dizüstü bilgisayarı bulun.1

Vasıflı fotoğrafçılar ve profesyonel grafik tasarımcılar, fotoğraf çekildiğinde işlerinin yalnızca bir kısmının tamamlandığının farkındadırlar; ilgi çeken görselleri oluşturmak için fotoğraf düzenleme yazılımlarını kullanarak bilgisayarın başında biraz zaman geçirmek gerekir. Akıllı telefonlarını kullanan amatör fotoğraf meraklıları dahil neredeyse herkes görüntülere işlem uygulamadan dünyayla paylaşmazlar. Aslında düzenleme yazılımlarını konuşturan üst kademedeki tasarım profesyonelleridir. Görsellerin sahip oldukları güç ve gerçeklikten yoksun kalmalarına neden olan kusurlar düzeltilebilir. Bir insan, yer veya nesnenin görseline dair insanların beğenisini etkileyen mükemmel özellikler sağlayan benzersiz öğeler eklenebilir.

Hedefiniz ne olursa olsun, en gelişmiş fotoğraf düzenleme yazılımı sadece uygun donanım ile bir araya geldiğinde tam potansiyelini sergileyebilir. Mevcut çok sayıda düzenleme yazılımı bulunmaktadır ve bir sürü iyi seçeneğin arasından seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey olacaktır. Aynı şekilde, donanım seçenekleri de belirgin olarak artmış, fotoğrafçıların ve grafik sanatçılarının düzenlemeyi yapacakları cihazları seçerken işlevselliği ve arzu edilen etkileri de göz önünde bulundurmalarına neden olmuştur.

Dizüstü Bilgisayara Üstünlük Sağlayan Masaüstü Bilgisayarlar Kalmadı
Görece kısa süredir fotoğraf düzenleme yazılımı kullanan kişiler bile ciddi zanaatkarlar için masaüstü bilgisayarların tek seçenek olduğu zamanları muhtemelen hatırlayacaklardır. Ancak günümüzde yeni dizüstü bilgisayar modelleri rakipleri olan üst düzey masaüstü bilgisayarları hız ve depolama açısından geçmekte; sahada, birçok farklı konumda düzenleme işi yapmayı veya işi müşterilere ve iş arkadaşlarına götürmeyi mümkün kılmaktadır.

Ultra HD 4K'ya kadar yüksek çözünürlüklü yerleşik ekranlar ayırt edilen fotoğraf editörlerinin ihtiyacı olan çarpıcı renkleri, karşıtlığı ve ayrıntıları sağlar. Özetle yalnızca 1-2 kilo ağırlığındaki modern dizüstü bilgisayarlar, yoğun iş yükünü kaldıran masaüstü bilgisayarların fotoğraf düzenlemedeki tüm avantajlarına hafif bir ambalajda sahiptir.

Dizüstü Bilgisayarlar Tabletlerden Daha Fazlasını Sağlar
Masaüstü bilgisayarlar giderek daha az kullanılır olduğundan dizüstü bilgisayarların grafik sanatçıları ve fotoğrafçılar tarafından hiç düşünmeden tercih edilmektedir. Tabletler göz önünde bulundurulduğunda ise durum farklıdır. Üst düzey tabletlerle dizüstü bilgisayarlar arasındaki sınır giderek bulanıklaşırken görselin kalitesinin ve etkisinin çok önemli olduğu göz önünde bulundurulması gereken birçok önemli noktada bulunmaktadır.

Öncelikle dizüstü bilgisayarlar daha geniştir ve tabletlerin sınırlı ve yetersiz hissettirmesine yol açabilecek daha fazla teknolojik özelliğe sahiptir. Dizüstü bilgisayarlar, tam boyutta klavyelere, harici belleklere ve disk yazıcılara bağlanabilme özelliğine ve düzenleme yazılımlarının kontrol çubukları ve menüleri için daha fazla alanı olan daha büyük ekranlara sahiptir.

Bütün bunlar önemli olduğu gibi dizüstü bilgisayarlarla tabletleri birbirinden ayıran temel özellik, dizüstü bilgisayarların Adobe Photoshop*, Adobe Lightroom*, Corel PHOTO-PAINT* gibi profesyonel seviyedeki fotoğraf düzenleme yazılımlarının veya GIMP gibi popüler ücretsiz programların tam sürümlerini çalıştırabilme yeteneğidir.

En yüksek kaliteli tabletler bile fotoğraf düzenleme işlevlerini daha küçük araç kitleri ile sağlıyor. Örneğin, mobil cihazların çoğu JPEG veya PNG dosyaları incelemeye ve bu dosyalarda küçük düzenlemeler yapmaya yöneliktir. Bu, sadece tatilini kaydetmek isteyen kişiler için uygunken üst düzey tasarımcılar düzenli olarak yüksek çözünürlüklü RAW dosyaları ile çalışmayı tercih ederler, böylece ayrıntılı görsellere ince ayar yapabilirler. Daha ilgi gerektiren görsel sihirbazlığı seviyesi, fotoğrafçının veya grafik sanatçısının her yaratıcı yolu keşfetmesine izin veren tam destekli fotoğraf düzenleme yazılımına sahip bir dizüstü bilgisayara gereksinim duyar.

Mac OSX ve Windows* 10 Arasındaki Fark Kapanıyor
Yakın zamana kadar OSX ile çalışan bir Mac bilgisayar en yüksek seviyede fotoğraf düzenlemeye ihtiyaç duyan herkesin varsayılan seçeneği olarak kabul ediliyordu. Tasarımcılar güzel tasarım, göz alıcı ekran çözünürlüğü, harika istikrar ve güvenlik için ücret ödemekten fazlasına razıdırlar.

Apple MacBook Pros*, en kapsamlı fotoğraf düzenleme bilgisayarı olarak güvenilir bir tercih olsa da Windows* 10 aradaki farklı dikkate değer biçimde kapatmıştır. Çok daha düşük fiyattaki bu işletim sistemi Mac ile aynı özelliklerin birçoğuna sahip.

Hem PC'ler hem de Mac'ler, Adobe Creative Suite ve Microsoft* Office gibi başlıca uygulamaları çalıştırabilen sezgisel, güçlü ve kullanıcı dostu dizüstü bilgisayarlar sunuyor. Her iki cihaz da yüksek kaliteli yazılımların ihtiyaç duyduğu gücü sağlayan Intel® Core™ işlemcilere sahip. Hem Mac'ler hem de PC'ler, MacBook Pro Air* ve Windows* 10 ile çalışan 2'si 1 Arada bilgisayarlar gibi geniş bir yapılandırma yelpazesi sunuyor.

Ekran: Boyut ve Çözünürlük Önemlidir
Önerilen: 15 inç, 1920 x 1080p, mat.

Dizüstü bilgisayarın ekranı hem tasarım için tuval hem de fotoğraf düzenlemesi için kontrol panelidir.
Daha küçük bir cihaz kullanan tasarımcılar MacBook Pro Retina veya Microsoft Surface Pro* dönüştürülebilir bilgisayarlarda bulunanlar gibi yüksek kaliteli 13 inç'lik ekranla yetinebilir. Genellikle 15 inç ekran büyük cihazlarda bu zor fotoğraf düzenlemeyi yapanlar için asgari boyuttur. 17 inç ekran gerekli olmayabilir; ancak harici ekran ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Ekran boyutu ne olursa olsun, mat veya parlamayı önleyici korumalar göz yorgunluğunu ve görsel dikkatin dağılmasını azaltabilir.

Çözünürlük açısından bakıldığında, tam yüksek çözünürlük olan 1920 x 1080 piksel başlangıç noktasıdır ve genellikle asgari ihtiyaçlar için yeterlidir. Fotoğrafçılar ve grafik sanatçıları genellikle 2560 x 1600p, 3200 x 1800p veya hatta 4K Ultra HD gibi daha yüksek çözünürlükleri tercih eder.

Dokunmatik ekranlar fotoğraf düzenlemesi için mutlaka gerekli değildir. Ancak 2'si 1 Arada dönüştürülebilir bir bilgisayarda dijital kalem veya Wacom'un popüler Bamboo*'su gibi çevre birimi olan çizim pedi ile çalışmayı tercih eden tasarımcılar için kullanışlıdır.

İşlemci: Mümkün Olduğundan Fazla Beygir Gücüne Sahip Olun
Fotoğraf düzenleme yazılımı çok fazla bilgi işlem beygir gücüne ihtiyaç duyar. İşlemciler iki şekilde sınıflandırılır: Çekirdek sayısı ile (fiziksel veya sanal) ve GHz cinsinden frekans (çalışma hızı) ile.

Her ikisi de önemli olsa da çekirdek, güç ve çalışma kapasitesini hesaplamanın en iyi yoludur. Daha fazla çekirdek daha fazla güç anlamına gelir, bu yüzden görsel kalitesi önemli olduğunda bütçenize göre en iyi performansı gösteren işlemciyi almak en akıllıcasıdır.

Çalışma hızı ikinci planda kalsa da göz ardı edilmemelidir. Temelde çalışma frekansı ne kadar yüksek olursa çip performansı da o kadar iyi olur. Fotoğraf düzenlemek için işlemcinin 2,5 ila 3,5 GHz veya daha yüksek olması gerekir.

Grafik Kartı/GPU: Daha Hızlı İşlem
Öneri: Genel amaçlı kullanıcılar için entegre çip grafik kartı, yoğun kullanıcılar için 60 FPS (kare/saniye) hızında özel grafik kartı çipleri.

Grafik kartı işlemcileri, daha hızlı işletim ve daha iyi görüntü kalitesi sunarak ana CPU üzerindeki yükü azaltıp aynı zamanda düzenleme çalışma alanında nesneleri daha hızlı taşımanıza olanak tanır.

NVIDIA veya ATI gibi tanınmış üreticilerin kartları sistemin fiyatının 60 ila 200 dolar arasında artmasına neden olur. Popüler modeller arasında temel özelliklere sahip NVIDIA GeForce GTX 950M, orta sınıfta GTX 960M, GT840M ve üst sınıfta GTX 980M bulunur.

Bellek: İşinizi Kontrol Edin
Öneri: Ortalama eğlence amaçlı kullanım için 8 GB, yoğun kullanıcılar için 16 GB.

Tasarımcılar, güçlü programları uygun hızda çalıştırmak için yeterli belleğe ihtiyaç duyarlar. RAM veya rastgele erişim belleği, fotoğraf dosyalarının hızlıca ve birden fazla yönergenin aynı anda gecikme olmadan çalışmasına olanak tanır. Eğlence amaçlı kullanıcılar için 8 GB yeterli olurken profesyonel grafik sanatçıları ve yetenekli fotoğrafçılar genellikle bilgisayarın çökmesini, donmasını veya beklenmedik şekilde kapanmasını engellemek için en az 16 GB'a ihtiyaç duyarlar.

Depolama: Sorunları Ortadan Kaldırın
Öneri: 1 TB sabit disk sürücü, 7200 RPM, 512 GB Solid State Sürücü (SSD), en az 128 GB SSD ile hibrit.

Yetersiz depolama miktarı, görsellerin işleme, düzenleme ve yüklenmesini yavaşlatan G/Ç sorunlarına yol açar. Aynı zamanda depolamanın binlerce yüksek çözünürlüklü görselle de başa çıkması gerekir. Tek bir düğüne ait RAW dosyaları rahatlıkla 10 GB'a kadar yer kaplayabilir.

Sabit Disk Sürücüsü (HDD), bir depolama türü olup geleneksel dönen disktir. 1 TB'lik sabit sürücü, herhangi bir işletim sistemini rahatça destekleyebilir ve diğer programlar için en az 700 GB yer kalır. Solid-State sürücü (SSD), başka bir depolama türü olup çipler kullanılarak yapılmıştır. SSD'ler, yaklaşık 1400 MB/sn okuma hızı ve 280+MB/sn yazma hızı ile yoğun şekilde belleği kullanan uygulamaların daha hızlı yüklenmesini ve çalışmasını sağlar.

Bağlantı Noktası ve Bağlantı: Kendinizi Kandırmayın
Öneri: SD kartı ve yuvası, en az 3 USB 3.0 veya 3.1 bağlantı noktası, Mac bilgisayarlarda Thunderbolt™, DisplayPort, HDMI veya VGA çıkış seçenekleri.

Temel kural mümkün olduğunda çok sayıda giriş ve çıkışa sahip olmaktır. Fotoğraflarınızı çok daha kolay bir şekilde dizüstü bilgisayarınıza taşımanızı, harici belleklerde depolamanızı ve CD veya DVD'lere kaydetmenizi sağlar. Bağlantı noktası sayısının fazla olması aynı zamanda kolaylıkla büyük harici monitörler, tablet ve dijital kalem, ergonomik klavye ve fare eklemenize ve uzun süre düzenleme işlemlerini daha rahat yapmanıza olanak tanır.

Performans Düzeyinizi Seçin
Fotoğraf düzenleme için mükemmel dizüstü bilgisayarını aramaya başlayın.
Performans seviyesi açısından CPU, GPU ve SSD'ler için iyi, daha iyi ve en iyi özelliklere sahip seçeneklerin listesini kontrol edin.

Yüksek Performans

 

İyi

Daha iyi

En İyi

CPU— Önbellekler, daha hızlı erişim ve daha yüksek hız açısından CPU'ya "daha yakın" veri havuzlarıdır. Daha fazla verinin yüksek hızlarda hareket etmesini sağlamak için Seviye 3–veya L3-önbellek tercih edin.

2,3 MHz

2 Çekirdek

4MB Önbellek

3,1 MHz

4 Çekirdek

6MB Önbellek

4,1 MHz

4 Çekirdek

8MB Önbellek

GPU— Her ayrıntıyı, her çözünürlükte, yüksek kare hızında (FPS) ve gecikme olmaksızın sunmakla yükümlüdür.

860 MHz

60 FPS

1,25 GHz

60 FPS

1,48 GHz

90 FPS

SSD— Depolama için daha fazla GB, daha hızlı veri aktarımı ve yükleme süresi demektir.

256 GB 500 GB

1 TB

Intel İşlemcili Cihazların Avantajlarını Elde Edin

2'si 1 Arada cihaz

Intel® Core™ işlemcili 2'si 1 Arada laptoplar, laptop performansını şık ve çok ince bir cihazın mükemmel mobilitesiyle bir araya getirir. Çeşitli akıllı, şık tasarım ve ekran boyutu seçenekleriyle, her yaşam tarzına uygun bir Intel işlemcili 2'si 1 Arada laptop mevcuttur.

Daha fazla bilgi edinin

Dizüstü bilgisayarlar

Yeni Intel® Core™ işlemcili laptoplarla cihazınızı istediğiniz gibi taşımanın keyfini çıkarın. Eşsiz bir güç ve yanıt hızı sayesinde üretkenlik, yaratıcılık ve eğlencede yepyeni bir düzeye erişin.

Daha fazla bilgi edinin

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.