video düzenleme için en iyi dizüstü bilgisayar

Günümüzde dizüstü bilgisayarların çoğu video düzenleme için yeterince güçlüdür. İhtiyaçlarınızı analiz edin ve satın almadan önce araştırmanızı yapın.

Video düzenleme için en iyi dizüstü bilgisayarı seçmek, şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı anlamakla ve hedef fiyat aralığındaki en iyi seçenekleri değerlendirmekle başlar.

Video düzenlemeye yeni mi giriş yapıyorsunuz? Video düzenleme için en iyi dizüstü bilgisayarın hangisi olduğunu mu arıyorsunuz? İşte birkaç tavsiye. İşe dizüstü bilgisayar arayarak değil, kendi ihtiyaçlarınızı düşünerek başlayın.

Mikroişlemci saat hızları, dahili ve harici bellek ve dizüstü bilgisayarları karşılaştırırken kullanabileceğiniz diğer tüm özellikleri araştırmadan önce kendi özelliklerinizi analiz edin. Ne tür videolar düzenleyeceksiniz? Ne tür bir son ürün istiyorsunuz?

Sundance Film Festival* için bir belgesel çekiyorsanız belirli özelliklere ihtiyaç duyarsınız. Peki kızınızın ilk yüzme dersini filme almak ve baş parmağınızla görüntüyü kapattığınız kısmı düzenlemek isterseniz? Bu işlemler için de farklı özellikler gerekir.

Gerçekten Neye İhtiyacınız Var?
İleride yapmak istediğiniz video düzenleme projelerinizi göz önünde bulundurmanızın basit bir nedeni var: Maliyet. Yüksek çözünürlüklü ekranlar, yüksek işleme hızları ve daha geniş bellek kapasitesi gibi yüksek teknolojili özellikler tercih sebebi olsa da daha pahalıdır. İleriyi düşünmek istiyorsanızi, şimdi ihtiyacınız olanı alabilir ve sonraki geliştirmeleri planlayabilirsiniz. Karar vermenize yardımcı olacak bazı önemli hususlar:

İçeriğiniz. Oluşturmak istediğiniz video türü, dizüstü bilgisayar seçiminizi oldukça etkiler. Örneğin, işletmenizi tanıtmaya yönelik sosyal medya videoları çekecekseniz bazı kliplere metin üst yazıları ekleyebilmeniz gerekir. Grubunuzun son konserinin kamera görüntülerini düzenlerken gelişmiş ses düzenleme özellikleri ve iyi hoparlörler fark yaratır. Öte yandan sanat projelerinde, yüksek çözünürlükte doğru renk gösterimi çok önemlidir.

Çalışma şekliniz. Zaman baskısı altında mı çalışacaksınız? Bu durumda en önemli özellik hızdır. Genellikle yoldaysanız ağırlık ve pil ömrü sizin için daha önemli olabilir.

Harici donanım. Monitör, giriş cihazı veya harici depolama gibi harici donanımları video düzenleme yaptığınız dizüstü bilgisayara bağlamanız gerekir. Tercih ettiğiniz dizüstü bilgisayarda doğru türde (ör. HDMI) ve sayıda giriş olduğundan emin olun.

Yazılım. Düzenleme deneyiminiz, ihtiyaç duyduğunuz yazılımla donanımın uyumuna bağlıdır. Her yazılım dizüstü bilgisayarlarda çalışmaz. Donanım seçiminizi yapmadan önce video düzenleme yazılımı tercihlerinizi göz önünde bulundurun.

Gezinme Özellikleri
İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra alışverişe başlayabilirsiniz. Şaşırtıcı derecede çok özellikle karşılaşacaksınız. Bu özelliklerin belirlenmesinde kullanılan testler hem karmaşık hem de genellikle tartışmalıdır. Video düzenleme için en iyi dizüstü bilgisayarı bulmak özelliklerle değil, ihtiyaçlarınıza uygunlukla ilgilidir. Özellikleri incelerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.

İşlemci
Video düzenleme için işlemci söz konusuysa hız en iyi arkadaşınızdır. En hızlı işlemciyi bulmak, arabaların 0'dan 100'e çıkma sürelerini karşılaştırmak kadar kolay değildir. En iyi işlemciye karar vermek için işlemci tasarımının işinizde ne büyük öneme sahip olduğunu anlamak gerekir. Altı çekirdeğe mi ihtiyacınız var? Dört çekirdeğe mi? Veya çift çekirdek ihtiyaçlarınızı karşılar mı? Peki hyper-threading teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kadar detaya girmek istemeseniz de şu basit ipucunu kullanabilirsiniz: Herhangi bir işlemci ailesinde işlemci saat hızı ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Mevcut durumda en iyi adayların saat hızları yaklaşık 2,8 GHz ile 3,6 GHz arasında seyreder; ancak sayılar düzenli aralıklarla değişiyor.

RAM (Rastgele Erişim Belleği)
RAM, video düzenlemelerinizde kullanılan verileri almak için CPU'nuzun gideceği yer olduğundan önem teşkil eder. Veri alışverişi ne kadar hızlı olursa o kadar hızlı düzenleme yapabilirsiniz. Çoğu uzmana göre minimum 12 GB gerekir; ancak 16 GB daha iyi performans gösterir. Üç çeşit RAM vardır: SDRAM, DDR ve DRAM. SDRAM en eski teknolojidir ve sizi yavaşlatır. Son olarak, sistemlerde RAM ile CPU arasında bağlantı kuran bir, iki veya üç kanal bulunabilir. Üç kanal elbette en hızlısıdır; ancak video düzenlemeyle eşit derecede zorlu olan oyun testleri, kanal sayısının çok büyük bir etkisi olmadığını göstermektedir. Tekrar belirtmek gerekirse göz önünde bulundurulması gerekenler arasında en önemlisi RAM boyutudur.

Bir uyarı. İleride RAM boyutunu yükseltebileceğinizi farz etmeyin. Bazı dizüstü bilgisayarlarda bu mümkün olsa da bazılarında değildir.

Grafik Kartı
Çok düşük teknolojili video düzenleme yapmayı planlamadığınız sürece grafik kartına sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Teknik nedenlerden ötürü orta seviye düzenlemeye yönelik sistemler bile CPU'nun grafik işleme yükünü GPU'lu (grafik işleme birimi) grafik kartına aktarır Bu doğrultuda çalışmayan dizüstü bilgisayarları tercih etmemeniz gerekir. Aksi takdirde çalışma hızınız çok düşer. Dahası, bazı video düzenleme yazılımı programları, bir markanın belirli bir grafik kartının veya grafik kartı serisinin kullanılmasını önerir (hatta gerektirir) ve bazı grafik kartları yalnızca bazı CPU'larla uyumludur. Buna dikkat etmeniz iyi olur.

Grafik kartlarına dair önemli üst düzey özellikler GPU saat hızı ve dolar başına kare/saniyedir (FPS). Ne var ki, grafik kartları oldukça karmaşıktır ve bu özellikler tüm dizüstü bilgisayar bağlamında düşünülmelidir. Örneğin, grafik kartı ne kadar hızlı olursa olsun CPU yavaşsa darboğaz oluşturur.

Bağlantı noktaları
Video düzenlemeye yönelik dizüstü bilgisayarlar, monitör veya sabit sürücü gibi harici cihazları bağlamak için kullanılan bağlantı noktası sayısı ve türü bakımından oldukça değişkendir. İleride ihtiyaç duyacağınız veya duyabileceğiniz parçaları önceden düşünmek oldukça önemlidir; çünkü bağlantı noktası yoksa bu parçayı kullanma şansınız olmaz.

Ses
İçeriğinizde müzik veya önemli ortam sesi varsa sesleri doğru duymak kesinlikle çok önemlidir. Bazı dizüstü bilgisayarlardaki hoparlörler diğerlerinden çok daha iyidir. Hoparlörleri değerlendirmek için özellikleri bilmenize gerek yoktur; duyunca anlarsınız. Çoğu düzenleyici, neredeyse daima dizüstü bilgisayar hoparlörlerinden daha güçlü olan kulaklıkları tercih eder. Sesin öncelikli olduğu videolar için harici referans hoparlörler kullanmayı göz önünde bulundurun.

Depolama
Genel olarak, kaynak dosyanızın yaklaşık iki katı boyutunda, hatta çok fazla özel efekt kullanıyorsanız üç katı boyutunda sabit disk kapasitesine ihtiyaç duyarsınız. Düzenleme için sadece kaynak dosyaları değil, bitmiş videoları da saklamanız gerektiğini unutmayın. Video dosyaları minimum yaklaşık 500 GB, hatta büyük ihtimalle 1 TB gibi geniş bir yer harcar.

Neyse ki yalnızca dizüstü bilgisayarınızın içindeki depolamaya bağlı kalmanız gerekmez. Harici sabit sürücüler, maliyeti makul seviyede tutarken depolama kapasitesini en üst seviyeye çıkarabilir. Sabit sürücü için dönen diskli standart sabit sürücüler (HDD) ve hareketli parçası olmayan, daha hızlı solid state sürücüler (SSD) arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak SSD'ler daha pahalıdır. Hibrit bir çözümle iki seçeneğin de en iyi özelliklerinden faydalanabilirsiniz: çalışma dosyaları için hızlı yerleşik SSD ve depolama için büyük bir harici HDD.

Ayrıca harici sabit sürücü ve dizüstü bilgisayarınız arasındaki arayüz üzerinde de düşünmeniz gerekir. Dosya aktarımı için beklerken işlemin sık sık takılmasını istemezsiniz. Düşük 6 Gb/sn (USB 3.1) ile yüksek 40 Gb/sn arasında birçok seçenek mevcuttur. (Thunderbolt teknolojisi). Sabit sürücünüzden çektiğiniz dosya sayısı ne kadar fazlaysa bu sayı o kadar önemlidir.

Video düzenleme yaparken ekran alanını kullanan birçok bileşen vardır.

Christopher St. John, bağımsız kreatif yönetmen

LCD Panel
Üç çeşit LCD panel türü vardır ve seçeceğiniz tür büyük fark yaratır.

  • TN (Bükümlü Nematik) paneller yaygın ve ucuzdur. Video düzenlemek için kötü bir tercih olup tam olarak fiyatına göre bir performans alırsınız
  • IPS (Düzlem İçi Anahtarlama) paneller tercih edilebilir
  • IGZO (İndiyum-Galyum-Çinko Oksit) nadir, pahalı ve profesyonel video sanatçıları için en yüksek kaliteli seçenektir

Çözünürlük
Çözünürlük, birçok düzeyde bulunan ve hepsi piksel cinsinden genişlik ve yükseklik (GxY) olarak tanımlanan oldukça basit bir özelliktir. En yaygın olanları şu şekildedir:

  • Yüksek Çözünürlük: 1920x1080. Bu seçenek, tam yüksek çözünürlük (FHD) veya 1080p olarak da bilinir
  • Apple Retina*: 2880x1800
  • 4K: 3840x2160. Bu seçenek bazen Ultra Yüksek Çözünürlük veya UDF olarak geçer

Dizüstü bilgisayarların çoğunun çözünürlüğü, video sanatçılarının kabul edilebilir en düşük değer olarak kabul ettiği 1920x1080'den daha düşüktür.

Renk Doğruluğu
Dizüstü bilgisayar ekranlarının sunduğu "renk alanı" özelliğinin birçok bilimsel açıklaması bulunur; ancak en kolay tanımı şöyledir: Renk alanı, monitörün görüntüleyebileceği farklı renklerin sayısıdır. En yaygın olanı sRGB (standart Kırmızı, Yeşil, Mavi) olsa da Adobe RGB* de neredeyse bir o kadar yaygındır. Üreticiler renk doğruluğunu genellikle sRGB yüzdesi olarak ifade eder bu değer genellikle %100'ün üzerindedir çünkü sRGB gözün algılayabildiği tüm renkleri kapsamaz.

Geleceğe Bakış
Video düzenlemenin geleceğine dair kesin olan şey dosya boyutlarının büyüyeceğidir. Yaygınlaşan 4K kameralar ve kullanılmaya başlayan sanal gerçeklik ile kapasite ve işlemci gücü açısından bugün lüks sayılan özellikler gelecekte ihtiyaç haline gelecek.

Göz Önünde Bulundurulacak Temel Özellikler

Araştırmaya bu tabloyla başlayın.

 

Temel

İyi

Daha iyi

CPU: Dosya çözünürlüğü arttıkça hızlı CPU'nun önemi de artar. <2,8 GHz 2,8 GHz - 3,8 GHz 4,2 GHz
RAM: İhtiyacınız olanı alın; çünkü çoğu sistemde kolayca yükseltme yapılamaz.

8 GB

12 GB

16 GB

Ekran Çözünürlüğü

1366x768

1920x1080

3840x2160

Intel İşlemcili Cihazların Avantajlarını Elde Edin

2'si 1 Arada cihazlar

Intel® Core™ işlemcili 2'si 1 Arada laptoplar, laptop performansını şık ve çok ince bir cihazın mükemmel mobilitesiyle bir araya getirir. Akıllı, şık tasarımları ve ekran boyutlarıyla sizin için de uygun bir Intel teknolojili 2'si 1 Arada cihaz var.

Daha fazla bilgi edinin

Dizüstü bilgisayarlar

Yeni Intel® Core™ işlemcili laptoplarla cihazınızı istediğiniz gibi taşımanın keyfini çıkarın. Eşsiz güç ve yanıt hızı sayesinde üretkenlik, yaratıcılık ve eğlencede yepyeni bir düzeye erişin.

Daha fazla bilgi edinin