Dizüstü Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?

Dizüstü bilgisayarınızda seyredebildiğiniz her türlü içeriği şu dört yoldan biri ile televizyonunuzda da görüntüleyebilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarın İçeriğini Yayınlamak için Yöntemi Belirleyin

  • Televizyonunuz ve dizüstü bilgisayarınız aynı türde video ve ses bağlantı noktasına sahip mi?

  • İçeriğinizi kablosuz olarak yayınlamayı tercih eder misiniz?

  • En çok hangi içerikleri (örneğin en sevdiğiniz eğlence uygulamaları) kullanıyorsunuz?

  • Tercih ettiğiniz kablo veya internet yayını cihazını satın alın ve dizüstü bilgisayarınız sizin için her şeyi yapılandırsın.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

İster internetten televizyon izleyin ister sadece tatil videolarınızı yayınlayın, dizüstü bilgisayarınızı TV'ye kolayca bağlamak için şu dört yoldan birini kullanın.

Eğlence arayışındaki birçok kişi kablo veya uydu yayını aboneliklerini sonlandırarak çok az bedelle veya hiç para ödemeden YouTube veya diğer internet sitelerinden programları izlemeyi tercih ediyor. Ancak her zaman dizüstü bilgisayarların ve diğer cihazların sahip olduğu küçük ekranlardan bunları izlemek istemiyorlar. Çözüm? O kocaman televizyonunuzu doğrudan dizüstü bilgisayarınıza bağlayarak kullanmaya devam edin. Bunu yapmanın birkaç yolu var ve hayal edebileceğinizden çok daha basit.

Kabloyla Bağlanın
Dizüstü bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamanın en kolay yolu her iki cihazı da kablo ile bağlamaktır. Son beş yılda üretilen dizüstü bilgisayarların çoğunda ("Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü" anlamına gelen) HDMI bağlantı noktasına bulunmaktadır. HDMI bağlantı noktası, USB bağlantı noktasının daha uzun ve daha ince görünenidir ve muhtemelen flash bellek, yazıcı veya diğer cihazlar için kullanmışsınızdır. HDMI kabloların çoğu pahalı değildir ve televizyonunuzun üzerindeki bağlantı noktasını kolaylıkla bulabilirsiniz. İki cihazı birbirine bağlamak uzatma kablosunu kullanmaktan daha zor değildir.

Televizyonunuzu doğru HDMI girişine göre ayarlayın ve dizüstü bilgisayarınız en iyi ayarlara göre otomatik olarak yapılandırılır. Dizüstü bilgisayarınızın ekranı otomatik olarak televizyonunuzda görüntülenmezse Masaüstüne gidip farenizi sağ tıklayın ve Görüntü Ayarları > Ekran > Çözünürlüğü Ayarla'ya gidin. Buraya Kontrol Panelinden de erişebilirsiniz. Ortaya çıkan açılır kutudan televizyonu seçin. Ayrıca farklı çözünürlükleri kullanma seçeneğiniz de olacaktır. Önerilen sürümü deneyin ancak bu size hitap etmiyorsa diğer ayarlarla oynayabilirsiniz. Kolay bağlantı ve kurulum sürecini görüntülemek için bu videoyu seçin.

Eski Dizüstü Bilgisayarı Bağlayın
HDMI bağlantı noktası olmayan eski bir dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız çözümünüz VGA bağlantı noktası olabilir. Hayır, bu profesyonel golf organizasyonu değil. Bu, beşli üç sıradan oluşan 15 iğneye sahip kabaca dikdörtgen şeklindeki farklı bir bağlantı noktasıdır. VGA kabloları yalnızca video çıktısını sağlar, bu nedenle bu yöntem televizyonunuza ve dizüstü bilgisayarınızın kulaklık girişine takılan (3,5 mm'lik uç denilen) ikinci bir kabloyu gerektirir.

HDMI ve VGA en yaygın iki kablo türü olsa da bazen dizüstü bilgisayarınız veya televizyonunuz (hem videoyu hem de sesi taşıyan) DisplayPort veya (ses için ikinci bir videoyu gerektiren başka bir sadece Video kablosu) Kompozit Video gibi farklı bir kabloya ihtiyaç duyar. Bağlantı noktaları hakkında kafanız karıştıysa en yayın bağlantıların görsellerine buradan bakabilirsiniz.

Tabii ki bilgisayarınız ve televizyonunuz aynı türde bağlantıya sahip olmayabilir. Örneğin televizyonunuz HDMI bağlantısına sahipken bilgisayarınız DisplayPort'a sahip olabilir. Elleriniz havaya kaldırıp isyan etmenize ve radyoyla avunmanıza gerek yok. Sadece bir adaptör satın almanız yeterli olur. Bu bir ucunda DisplayPort bağlantısı diğer ucunda ise HDMI bağlantısı olan ucuz bir cihazdır. (Diğer kombinasyonların çoğu içinde adaptörler mevcuttur.) Dizüstü bilgisayarınıza giren kabloya adaptörün doğru bağlantısını yerleştirin ve diğer ucunu da televizyonunuza takın.

HDMI kablo gibi cihazlarınız otomatik olarak birbirini tanır. Aksi takdirde kontrol paneline gidin ve aynı HDMI kablo ile yaptığınız gibi ayarlayın.

Yansıtma, Televizyona Yansıtma 
2015 yılının Temmuz ayında tanıtıldığından beri Windows* 10 işletim sistemi bilgisayarınızın ekranını televizyona, Blue-ray* oynatıcıya veya 2013 yılından beri kullanılan Miracast* standardına uygun her türlü cihaza yansıtmanıza olanak tanır. (Windows* 7, Windows* 8 ve önceki işletim sistemleri de standardı destekleyebilir.) Miracast, kablo olmadan HDMI'nin yaptığının aynısını yaptığından yani dizüstü bilgisayarınızın içeriğini bağlı olduğu televizyon setine yansıttığı için "Wi-Fi üzerinden HDMI" olarak tanımlanabilir.

Bu yaklaşım, Miracast donanım kilidi denilen küçük bir zımbırtıya ihtiyaç duyar. Bu küçük cihazlar, üreticisine bağlı olarak farklı biçimlerde olabilir ancak aynı şekilde çalışırlar: Donanım kilidi dizüstü bilgisayarınızın HDMI bağlantı noktasına takılır ve dizüstü bilgisayarınızın televizyonunuza benzer başka bir cihazı "bulup" onunla doğrudan bağlantı yapmasını sağlar. Wi-Fi ağına ihtiyaç duymaz.

Bilgisayarınızı Miracast alıcısına çevirmek için sadece Windows* 10'un Başlat menüsünden "Bağlan" uygulamasını açın. Bu uygulamayı göremiyorsanız işletim sistemini Yıldönümü Güncelleştirmesine yükseltmeniz gerekir.

Hayalimiz Yayın Yapmak
Dizüstü bilgisayarınız ile televizyonunuzu en yaygınları arasında Google Chromecast*, Roku Streaming Stick*, Amazon Fire Stick* veya Apple TV* olan özel medya yayınları ile birbirine bağlayabilirsiniz.

Bu cihazların hepsi benzer şekilde çalışır, bu nedenle Chromecast'in nasıl çalıştığına bakalım. Donanım kilidini televizyonunuzun üzerindeki HDMI bağlantı noktasına takın; dizüstü bilgisayarınız veya diğer mobil cihazlarla Wi-Fi ağınız üzerinden bağlanan bir verici gibi davranır.

Chromecast, dizüstü bilgisayarınızdaki içeriği listedeki diğer yöntemler gibi yansıtmaz. Mobil cihazınız (Android veya iOS ile çalışan akıllı telefonunuz veya tabletiniz ya da Windows veya Max OS X işletim sistemi ile çalışan bilgisayarınız) uzaktan kumanda görevi görür. Televizyona takılı donanım kilidi yayınlamak istediğiniz internet içeriğini yönlendirir.

Kurulum kolaydır. Donanım kilidini televizyonunuza takar takmaz dizüstü bilgisayarınızı tanır ve kurulum sürecinde size yol gösterir.

İnsanlar hangi özel medya yayınlayıcının daha iyi olduğu konusunda tartışmaktadır ancak yaygın olan düşünce:

  • Chromecast, bilgisayarlarındaki videoyu öncelikle televizyonunda seyretmek veya tarayıcı üzerinden kullanabilen içeriği yayınlamak isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Sadece ses için Chromecast cihazı da televizyonlarından müzik dinlemek isteyen kişiler için üretilmiştir.
  • Roku Streaming Stick ise büyük miktarda televizyon uygulaması görüntülemek isteyenleri hedef alır. İnternet yayın izleyenlerin çoğu YouTube gibi başlıca ses ve video uygulamalarına erişebilir ancak Roku en fazla seçeneği sunan olarak kabul edilir.
  • Amazon Fire Stick, kendi orijinal şovları ve filmlerinin yanı sıra diğer önemli yayıncılardan da içerik temin eden Amazon Prime Video (abonelik bazlı) içeriğini internet üzerinden izlemek içindir.
  • Apple TV, iTunes üzerinde bir sürü materyale erişebilen veya televizyonlarında telefon veya tablet oyunlarını oynayanlar için idealdir. İnternetten medya yayını yapanların hepsi iTunes'a erişemez.

Ses komutlarını kullanarak arama yapmanıza olanak sağlayan sesli navigasyon gibi özelliklere sahip farklı sürümleri olan bir sürü internetten medya yayını yapan cihaz seçenekleri bulunmaktadır. Bu cihazların maliyeti 35 ila 150 dolar arasında değişmektedir.

Kablo (veya uydu) yayınından çıkmak sevdiğiniz programlardan vazgeçeceğiniz anlamına gelmez. Kablo veya uydu aboneliğinizi sürdürseniz bile örneğin tatil videolarınızı ve fotoğraflarınızı göstermek gibi dizüstü bilgisayarınızdan televizyonunuza doğrudan içerik akışı yapmak isteyeceğiniz zamanlar olacaktır. Bu nedenle size en uygun gelen yaklaşımı seçin ve eğlence seçeneklerinizi artırın.