Wi-Fi Hızı Nasıl Artırılır

Video ve müzik akışı ya da arkadaşlarınızla sohbet için kablosuz bağlantınızın genel kalitesini nasıl geliştireceğinizi öğrenin.

Sinyali güçlendirecek ve kapsama alanını genişletecek ayarları optimize ederek cihazınızda Wi-Fi hızını nasıl artıracağınızı öğrenin.1

Muhtemelen izlediğiniz film donduğunda Wi-Fi hızı üzerine düşünmeye başladınız. Veya dosyalarınız buluta yüklenmeyince. Veya web tarayıcınız istediğiniz sayfayı yüklemeden dönmeye devam edince.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcı kablosuz cihazlarını Wi-Fi'a bağlıyor. Hiç şüphe yok ki bu kullanıcılar daha iyi eğlence yayını, büyük dosyaları yükleme ve indirme ile kablosuz oyun deneyimi için Wi-Fi hızını nasıl artırabileceklerini bilmek istiyor.

Son zamanlarda yaşanan büyük Wi-Fi 6 teknolojisi sıçrayışı gibi inovasyonlar sayesinde günümüzdeki Wi-Fi önceki nesillere kıyasla yaklaşık 3 kat daha hızlıdır.2 Wi-Fi hızı genellikle internet bağlantı aralığı ile ilgili olduğundan evinizdeki performansı geliştirmenin birkaç yolu vardır.

Cihazınızın Wi-Fi neslini nasıl belirleyeceğinizi aşağıda göstereceğiz. Wi-Fi bağlantıları hakkında bilmeniz gereken bazı ek terimler şu şekildedir:

  • Hız—Yeni Wi-Fi teknolojileri önceki nesillere göre verileri daha hızlı aktarır. Daha hızlı bağlantı, daha yüksek Wi-Fi hızları demektir.
  • Kapsam ve Kapasite—Wi-Fi hızı yapbozun bir parçasıdır. Yönlendiricinizin daha uzaktaki daha fazla sayıda cihaza daha iyi İnternet hızı sağlamasını istersiniz. Yeni 160 MHz özellikli yönlendiriciler mükemmel kapasite ve kapsam sağlar.

Daha hızlı Wi-Fi bağlantısıyla kolayca film, oyun, video akışı yapabilir; verilerin yoğun kullanıldığı diğer uygulamaları güvenle çalıştırabilir; bekleme süresini düşürebilir; görüntü, grafik ve iletişim için yüksek kaliteli veriler edinebilirsiniz.

Wi-Fi Bağlantınız Neden Yavaş

Yavaş bağlantı hızının birçok olası nedeni vardır. Duvar ve kat gibi fiziksel engeller kablosuz sinyalleri etkileyebilir. Cihaz ve erişim noktası arasındaki mesafe ile Wi-Fi ağınızı kullanan cihaz sayısı da bağlantı hızını etkiler. Yönlendiricinizin yerden yüksekliğini ayarlamak gibi basit çözümler bile performansı etkileyebilir.

İnternet hizmet sağlayıcınızla konuşup ihtiyacınız olan hız için ödeme yaptığınızdan emin olun. Farklı sağlayıcılar farklı hızlar sunar ve bağlantı ihtiyaçlarınıza en uygun paketi kullanmıyor olabilirsiniz.

İnternet bağlantınızın hızını etkileyen üç temel faktör şu şekildedir: yönlendiricinin konumu, teknoloji ve bağlı cihaz sayısı.

Wi-Fi Hızınızı Artırma Yolları

1.Yönlendiricinizi açık bir alana yerleştirin. Wi-Fi kablosuz anlamına geldiğinden bağlantı hızı mesafe, engeller (duvarlar, katlar, tavanlar gibi), elektronik parazit ve ağa bağlı kullanıcı sayısı gibi faktörlerden etkilenir. Bu faktörlerin tümü Wi-Fi bağlantı hızının yavaşlamasına neden olur.
En iyi sinyal gücü için kablosuz yönlendiriciyi evinizin ana katındaki açık bir alana, duvarlardan ve engellerden uzağa yerleştirin. İdeal olarak zeminden yükseğe, mobilyanın üzerine yerleştirmelisiniz. Mikrodalgalar, bebek monitörleri ve kablosuz telefonlar gibi girişime neden olabilecek diğer elektronik aletlerden uzak tutun. Antenleri biri yatay diğeri dikey olacak şekilde çapraz yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Evinizdeki kablosuz kapsama alanı dışında kalan yerleri bilmek ister misiniz Test etmek için CloudCheck* gibi bir mobil uygulama kullanın. Bu şekilde sinyal gücünün nerede en iyi olduğunu da bulabilir ve yönlendiriciniz için iyi bir yer belirleyebilirsiniz. Bunu kablosuz yönlendiricinizin Wi-Fi feng shui felsefesi gibi düşünün.

2. Mevcut Wi-Fi teknolojilerini kullanın. Teknolojiler hızla değişiyor ve kablosuz ağınızı hızlandırmak için en iyi yöntemlerden biri en yeni donanımları kullanmaktır. Wi-Fi 6 (802.11ax), son on yıl içinde kablosuz teknolojisinde gerçekleşen en büyük sıçramadır; daha yüksek hız2, daha düşük gecikme hızı3, bilgisayarlar mobil telefonlar, evdeki yönlendiriciler ve ağ geçitlerine yönelik daha yüksek kapasite4 sunar. Wireless-N (802.11n) ve Wireless-AC (802.11ac) gibi daha eski ve düşük performanslı teknolojiler hala çoğu mobil ve IoT cihazlarda kullanılır; ancak diğer teknolojiler artık neredeyse eskimiştir.
Daha yeni Wireless-AC yönlendiriciler, eski Wireless-B/G/N modellerine kıyasla üç kat daha hızlı veri aktarımı sağlar ve "çift bant" özelliği sunar, böylece daha eski kablosuz cihazların erişmesi için kanallarda yer açabilirsiniz.

Yeni Wi-Fi 6 yönlendiriciler, standart Wi-Fi 5 çözümlerine kıyasla yaklaşık 3 kat daha hızlı2 veri aktarımı sağlar ve "çift bant" özelliği sunar, böylece daha eski kablosuz cihazların erişmesi için kanallarda yer açabilirsiniz.

Cihazınızın Wi-Fi'ını kontrol edin ›

Tabii WPA'lı en yeni Wi-Fi bağlantısını seçmek ve Wi-Fi ağınızı parolayla güvence altına almak isteyeceksiniz, böylece komşularınızın kablosuz bağlantınız üzerinden film izlemesine engel olursunuz.

3.Cihazları sınırlandırın ve ayarları optimize edin. Çevrimiçi oyunlar, görüntülü sohbet, film ve video akışı çok fazla bant genişliği kullanır ve Wi-Fi ağına bağlı herkes için İnternet hızını ve erişimini yavaşlatabilir. Bazı yönlendiricilerde bulunan Hizmet Kalitesi (QoS) ayarıyla İnternet bant genişliğine hangi uygulamaların öncelikli erişimi olduğunu kontrol edebilirsiniz. Örneğin, çok fazla toplantıya giriyorsanız görüntülü aramalara öncelik vermek ve buluttan dosya indirmenin önceliğini düşürmek isteyebilirsiniz. Dosyalarınızı her zaman indirebilirsiniz; ancak önemli bir müşteriyle ya da bir aile üyesiyle yaptığınız görüşmenin kesilmesini istemezsiniz.

Ayrıca kablosuz yönlendiricinizin en güncel ürün yazılımına ve sürücülere sahip olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Yeni yönlendiricilerin çoğunda dahili güncelleme işlemi yapılırken manuel güncelleme yapmak için yönlendirici ayarlarına erişmeniz veya hata düzeltmeleri için cihaz üreticinizin web sitesine gitmeniz gerekebilir.

Ayrıca yönlendiricinizde kanal seçimi için ince ayar yapabilirsiniz. Çoğu kablosuz yönlendirici varsayılan olarak kanal 6'da çalışmak üzere ayarlanmıştır. Komşularınızın yönlendiricileri de kanal 6'da çalışıyorsa bağlanan cihaz sayısı nedeniyle bu kanalda sıkışıklık oluşabilir. Wi-Fi Analyzer* veya Wi-Fi Scanner* gibi bir araç kullanarak bant genişliği daha yüksek yönlendirici kanallarını belirleyebilir ve İnternet hızını geliştirebilirsiniz.

Yönlendiriciniz nispeten yeniyse 2,4 GHz (eski standart) ve 5 GHz (daha yeni standart) olmak üzere iki radyo frekansı arasında geçiş yapabilmesi gerekir. Akıllı kablosuz yönlendiriciler siz ve çevreniz için en iyi frekansı seçebilir. Her frekansta birden fazla kanal bulunur: 2,4 GHz'de 14 kanal ve 5 GHz'de 30 kanal. Yani yönlendiriciniz frekanslar arasında otomatik geçiş yapma özelliğine sahipse 44 kanal arasından seçim yapabilir. Optimum ayar için kanallar ve frekanslar arasında otomatik geçiş yapma özelliği olup olmadığını görmek için kablosuz yönlendirici ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Diğer İpuçları

Wi-Fi hızınızı artırmanın ve İnternet bağlantı aralığını genişletmenin başka yollarını mı arıyorsunuz?

1.Kablosuz aralık genişletici kullanın. Bu işlem bağlantıyı hızlandırmasa da evinizdeki veya ofisinizdeki kapsam dışı kalan noktalara giden sinyali güçlendirebilir. Örneğin yönlendiriciniz evinizin birinci katındaysa sinyali güçlendirmek için başka bir kata kablosuz aralık genişletici yerleştirebilirsiniz. Kalın duvarların veya kablosuz sinyali engelleyebilecek başka fiziksel yapıların olduğu alanlarda bu işlem çok faydalı olabilir.

2.Erişim noktaları ekleyin. Evinizin etrafında bir kablosuz ağı oluştururken erişim noktalarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Erişim noktaları, kablosuz bir ağ oluşturmak için İnternet sinyallerini birbirine iletir. Çok katlı geniş alanlar için tasarlanmıştır.

3.Veri akışını hızlandırın. Görünmez kablosuz bağlantı, işimizin ne kadarını halledip eğlenceye ve dinlenmeye ne kadar vakit ayıracağımızı belirlediğinden günlük yaşamımızda büyük etkiye sahiptir. Hiç kimse kesilen görüntülü aramalarla, duraklayan video akışıyla veya yavaş dosya indirmeyle uğraşmak istemez. Az bir bilgi, uygun yönlendirici ve biraz sabırla kablosuz yönlendici ayarlarınızı düzeltip Wi-Fi bağlantı hızını yükseltmek ve aralığı genişletmek için 20, 40, 80 ve hatta 160 MHz seçenekleriyle kanal genişliğini artırabilirsiniz.

4.Yönlendiricileri, ağ geçitlerini ve cihazları en yeni Wi-Fi 6 standardıyla güncelleyin. Sınıfının en iyisi5Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) teknolojisine sahip bilgisayar ve yönlendiricilerle Gigabit hızlarından ve gelişmiş yanıt hızından faydalanın.

En iyi Wi-Fi deneyimini nasıl sağlayacağınızı öğrenin ›

Wi-Fi Hız Kazanıyor

Tür

Piyasaya Çıktığı Tarih

Hız

Wireless-N

2007

72-300 Mb/sn (1x1/20 ila 2x2/40)

WIRELESS-AC

2013

433-1733 Mb/sn (1x1/80 ila 2x2/160)

Wireless-AX

2019

600-2402 Mb/sn (1x1/80 ila 2x2/160)

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Yaklaşık 3 Kat Daha Hızlı: 802.11ax 2x2 160 MHz, IEEE 802.11 standart kablosuz bağlantı özelliklerinde belirtilen standart 802.11ac 2x2 80 MHz (867 Mb/sn) bağlantıdan yaklaşık 3 kat (2,8 kat) daha yüksek olan 2402 Mb/sn maksimum teorik veri hızlarını mümkün kılar ve benzer şekilde yapılandırılan 802.11ax kablosuz ağ yönlendiricilerinin kullanılmasını gerektirir.

3

%75 Gecikme Azalması: 802.11ax'in, 9 istemcili OFDMA kullanılarak ve kullanmadan gerçekleştirilen Intel simülasyon verilerine (%79) dayanır. OFDM kullanılmadan elde edilen ortalama gecikme süresi 36 msn (milisaniye) olmuş, OFDMA kullanıldığında elde edilen ortalama gecikme süresi ise 7,6 msn’ye düşmüştür. Gecikme süresinde iyileşme için 802.11ax (Wi-Fi 6) yönlendiricinin ve tüm istemcilerin OFDMA kullanımını desteklemesi gereklidir. Daha fazla bilgi için intel.com.tr/wifi6disclaimers adresini ziyaret edin.

4

4 Kat Daha Fazla Kapasite/Ölçeklenebilirlik: Bu iddia, benzer boyutlardaki 802.11ax ile 802.11ac ağlarının genel ağ kapasitesinin karşılaştırılmasına dayanır. IEEE 802.11-14/0165r1 802.11ax teknik özellik değişikliği, en az bir işletim modunu etkinleştiren IEEE 802.11 fiziksel katmanları (PHY) ve IEEE 802.11 Orta Erişim Denetimi katmanında (MAC) standartlaştırılmış değişiklikleri tanımlar ve istasyon başına güç verimliliğini korurken veya geliştirirken, yoğun bir dağıtım senaryosunda istasyon başına ortalama verimde (MAC veri servisi erişim noktasında ölçülen) en az dört kat iyileştirmeyi destekleyebilir. Ayrıntılı bilgi için şu adresi ziyaret edin: https://mentor.ieee.org/802.11/dcn/14/11-14-0165-01-0hew-802-11-hew-sg-proposed-par.docx.

5

Sınıfının En İyisi Wi-Fi 6: Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) ürünleri, isteğe bağlı 160 MHz kanalları destekler. Böylece tipik 2x2 802.11ax bilgisayar Wi-Fi ürünleri için mümkün olan en yüksek maksimum teorik hızlara (2402 Mb/sn) ulaşılmasını sağlar. Premium Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) ürünleri, yalnızca zorunlu gereksinim olan 80 MHz kanalları destekleyen standart 2x2 (1201 Mb/sn) veya 1x1 (600 Mb/sn) 802.11ax bilgisayar Wi-Fi ürünlerine kıyasla 2-4 kat daha hızlı maksimum teorik hızlara ulaşmayı mümkün kılar.