Yeni Bilgisayarınıza Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır?

Yeni bilgisayarınızın keyfini çıkarırken müziklerinizi, belgelerinizi, resimlerinizi veya diğer dosyalarınızı geride bırakmayın.

Bilgisayarlar arasında dosya aktarımını hiç veri kaybetmeden hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek mümkün.

Hayatta görevler arasında hızla geçiş yapmanızı, yeni uygulamaları çalıştırmanızı ve müthiş bir hızla oyun oynamanızı sağlayan yeni ve güçlü bir bilgisayar edinmenin verdiği heyecanla yarışabilecek çok az şey var. Ancak tüm müziklerinizi, resimlerinizi, belgelerinizi ve diğer dosyalarınızı eski bilgisayarınızdan yeni bilgisayarınıza taşımak zorunda olduğunuzu fark etmek de bir o kadar iç karartıcı.

Neyse ki bu taşınma için arkadaşlarınıza yalvarmak veya onları hediyelerle kandırmak zorunda kalmayacaksınız. Verilerinizin güvenliğini sağlarken dosyalarınızı kolay ve güvenli bir şekilde paylaşmanın ve hatta programları eski bilgisayarınızdan yenisine taşımanın çeşitli yolları mevcut.

Kendin Yap Yaklaşımı: Dosyaların Manuel Olarak Aktarılması
Pratik bir insansanız, tüm dosyalarınızı yeni bilgisayarınıza yüklemenin en kolay yollarından biri manuel aktarım yapmaktır. Bunu birkaç yolla yapabilirsiniz.

İlk olarak eski bilgisayarınıza bir USB bellek ya da harici sabit disk takın. Depolama kapasitesine, hızına ve ihtiyacınız olan işlevlere göre fiyatları 30 dolar ile yüzlerce dolar arasında değişen seçenekler mevcut. Dosyalarınızı harici sürücüye kopyalayın, depolama cihazını çıkarıp yeni bilgisayara takın ve işlemi tersine uygulayarak dosyaları bilgisayara yükleyin. İpucu: Bazı bilgisayarlarda harici sabit diskler için tasarlanan ve verileri USB bağlantı noktalarından daha hızlı taşıyan eSATA bağlantı noktaları bulunur.

Harici sabit sürücü satın almak istemiyorsanız, Microsoft OneDrive*, Google Drive* ya da Dropbox* gibi internet tabanlı depolama hizmetlerini kullanarak dosyalarınızı bulutta depolayabilirsiniz. Yine dosyalarınızı eski bilgisayarınızdan bulut hizmetine sürükleyip bırakmanız ve daha sonra bu dosyalarını yeni bilgisayarınıza sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır. Küçük miktarda depolama için genellikle ücretsiz olan bu hizmetler, depolama ihtiyacınızın artması durumunda aylık abonelik ücreti gerektirebiliyor.

İşleri Hızlandıralım: Aktarma Kablosu Kullanımı
Bulutta depolamanın zaman aldığını düşünüyorsanız ya da bulut hizmetlerine aylık abonelik ücreti ödemek istemiyorsanız, dosyalarınızı bir aktarma kablosuyla taşıma seçeneğini tercih edebilirsiniz. Kablo, eski ve yeni bilgisayarınızdaki bağlantı noktalarına takılır. Bu tür kablolar, genellikle eski bir Windows® 10, 8.1, 8. 7, Vista ya da XP bilgisayardan yeni bir bilgisayara geçişlerde dosya aktarımını otomatik olarak gerçekleştiren yazılımlarla birlikte sunulur. Aktarma kablosu, eski bilgisayar ile yeni bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kurulduğu ve aracıyı (harici disk) saf dışı ettiği için harici sabit sürücüden daha hızlıdır.

Aktarmaya başlamadan önce bu dosyaların hepsine gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını gözden geçirin. Yeni bir bilgisayar kurmak; eski dosyalarınızdan kurtulmak, dosyalarınızı ve klasörlerinizi temizlemek ve arşivlemek için bulunmaz bir fırsattır.

Jill Duffy, PC Magazine

Bir Bilgisayar Nakliyecisi Kiralayın: Her İşi Yapan Bir Yazılım Kullanın
Windows'un önceki sürümleri, kullanıcıların dosyaları bilgisayarlar arasında kolaylıkla taşımasını sağlayan Easy Transfer* adında bir hizmet içeriyordu. Ne yazık ki bu hizmet Windows® 10 ile sona erdi. Ancak üzülmeyin; Microsoft, Easy Transfer hizmetinin işlevini sunması için tedarikçi Laplink PC Mover* ile iş birliğine başladı. Laplink PC Mover*'ın PCMover Express* adlı hizmeti, verilerin ve ayarların Windows XP bilgisayarlardan Windows 8.1 veya daha sonraki sürüm bilgisayarlara aktarılmasını sağlıyor. Bu hizmet yaklaşık 15 dolara mal oluyor. Maliyeti daha yüksek olan PC Mover Professional hizmeti ise uygulamalarınızı da taşımanızı sağlıyor. Bir sorunla karşılaşmanız durumunda, her iki hizmet de 7/24 destek sunuyor.

Bu yöntem ücretli olsa da süreçleri otomatikleştirmek ve eski bilgisayarınızın alışkın olmadığınız yerlerinde bulunan dosyaların gözden kaçmasını önlemek gibi avantajları var.

Muhtelif İşletim Sistemleri: Dosyaları Mac'ten Kişisel Bilgisayara ya da Kişisel Bilgisayardan Mac'e Aktarın
Tıpkı kişisel bilgisayarlar arasında yaptığınız gibi harici diskler, bulut hizmetleri ya da ev ağları kullanarak dosyaları Mac ve Kişisel Bilgisayarlar arasında aktarabilirsiniz. Ya da bilgisayarın dosyaları taşımak ve paylaşmakla görevli bir kişisel asistan gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz: Mac OS X Lion ve sonraki işletim sistemleri, kişilerinizi, takvimlerinizi, e-posta hesaplarınızı ve bir kişisel bilgisayardaki daha birçok şeyi yeni Mac'inize aktararak dosyaları uygun yerlere yerleştiren Migration Assistant adında havalı bir araç sunuyor.

Derinlemesine Temizlik: Eski Verilerinizin Yanlış Ellere Geçmesini Önleyin
Dosyalarınızı taşıdıktan sonra herhangi bir dosyanın gözünüzden kaçmış olma ihtimaline karşı eski bilgisayarınızı en azından birkaç hafta elinizde tutmalısınız. Ayrıca, eski bilgisayarınızı satmayı, elden çıkarmayı ya da birine vermeyi düşünüyorsanız, tüm verilerinizin ve kişisel bilgilerinizin silindiğinden emin olun. Sadece dosyaları aktarmak yeterli olmaz. Dosyaları silseniz ya da diski yeniden biçimlendirseniz bile, uzman eller banka bilgileriniz ya da eski e-postalarınız gibi ulaşılmasını istemediğiniz bilgileri geri elde edebilir. Neyse ki Darik's Boot And Nuke (DBAN) gibi ücretsiz dosya imha programları eski bilgisayarınızdaki her şeyi silerek arkada hiçbir veri izi bırakmamanızı sağlıyor.

Korumayı Elden Bırakmayın: Yeni Verileri Yedekleyin
Dosyalarınızı eski bilgisayarınızdan taşımayı öğrendiğinize göre, şimdi sıra dosyalarınızı yeniden yükleme ihtimaline karşı devamlı bir yedekleme sistemi oluşturmaya geldi. Windows* 8 ve sonraki sürümleri, dosyaları harici sabit diske otomatik olarak ve düzenli aralıklarla yedeklemenizi sağlayan File History adında faydalı bir özellik sunuyor. Bu özellik, verilerinizin en kötü durumda tarihe karışmasını önlüyor.

Mac'iniz varsa, çalıştırdığınız OS X sürümüne göre verilerinizi Time Machine gibi iCloud programlarından yedeklemek için çeşitli seçeneklere ve platformlara sahip olursunuz.

Unutmayın: Verileri taşımanın ve paylaşmanın birçok kolay yolu olsa da yalnızca erişebileceğiniz verileri taşıyabilirsiniz. Bu nedenle belgelerinizin, fotoğraflarınızın ve diğer değerli verilerinizin bilgisayarınız kaybolsa ya da hasar görse bile korunduğundan emin olun. Otomatik şekilde gerçekleştirilmesi kolay olan bu işlem, bir sonraki bilgisayar taşıma işini çok daha zahmetsiz bir şekilde halletmenizi sağlayacaktır.

Intel İşlemcili Cihazların Avantajlarını Elde Edin

2'si 1 Arada cihazlar

Intel® Core™ işlemcili 2'si 1 Arada laptoplar, laptop performansını şık ve çok ince bir cihazın mükemmel mobilitesiyle bir araya getirir. Çeşitli akıllı, şık tasarım ve ekran boyutu seçenekleriyle, her yaşam tarzına uygun bir Intel® işlemcili 2'si 1 Arada laptop mevcuttur.

Daha fazla bilgi edinin

All-in-One bilgisayarlar

Intel® işlemcili All-in-One bilgisayarlar, tüm cihazlarınızın en iyi özelliklerini çok amaçlı bir güç merkezinde bir araya getirir. Eksiksiz bir masaüstü sistemi, şık ve güçlü bir cihazda buluşuyor.

Daha fazla bilgi edinin

Masaüstü bilgisayarlar

Intel® işlemcili masaüstü bilgisayarlar, cep boyu cihazlardan yüksek performanslı kasalara kadar her ihtiyaca uygun çeşitli boyut ve tasarımlarda sunulur. En yeni masaüstü bilgisayarlar, en değerli içeriklerinizi saklamanıza, oluşturmanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyor.

Daha fazla bilgi edinin

Dizüstü bilgisayarlar

Yeni Intel® Core™ işlemcili laptoplarla cihazınızı istediğiniz gibi taşımanın keyfini çıkarın. Eşsiz bir güç ve yanıt hızı sayesinde üretkenlik, yaratıcılık ve eğlencede yepyeni bir düzeye erişin.

Daha fazla bilgi edinin