Laptop mu Masaüstü mü? En İyi Seçenekleriniz

Daha önce laptop ile masaüstü bilgisayar arasında seçim yaparken bazı özelliklerden ödün vermek zorunda kalıyorduk, ancak yeni gelişmelerle birlikte asıl konu kendi özel ihtiyaçlarımızı karşılamak oldu.

Laptop ve masaüstü bilgisayar karşılaştırması, eskiden taşınabilirlikten ya da yüksek performanstan ödün vermekle ilgiliydi. Şimdiyse ihtiyaçlarınıza en uygun bilgisayarı seçmeniz mümkün. 

Eskiden en iyi bilgisayar teknolojisini seçmek, çoğu zaman moral bozan tavizler gerektiriyordu. Birçok soruyla karşılaşıyorduk: Daha iyi bir pil ömrü mü yoksa daha düşük fiyat mı? Daha büyük bir ekran mı yoksa daha taşınabilir bir cihaz mı? Günümüzde ise laptop ve masaüstü bilgisayar arasında seçim yaparken, daha azına razı olmak yerine seçeneklerinizden en iyi şekilde faydalanmak söz konusu. Artık teknolojideki aralıksız gelişmeler ve her zamankinden daha çok seçenek sayesinde, kendi ihtiyaçlarınıza en uygun ideal bilgisayarı seçebilirsiniz.

Laptop mu Masaüstü mü? Temel (Ancak Sabit Olmayan) Ayrım
2008 yılında ilk kez laptop satışları masaüstü bilgisayar satışlarını geride bıraktı. Gücü artan ve fiyatları düşen taşınabilir cihazlar, yerini daha da sağlama aldı. Yine de masaüstü bilgisayarlar ortadan kaybolmadı. Bilgisayarla ilgili her şeyde olduğu gibi, doğru seçim de cihazı nasıl kullanacağınıza bağlıdır. İki bilgisayar sınıfı arasındaki ayrım şu şekildedir:

  • Laptoplar hareket halindeki bir yaşam tarzına uygundur. Bunları harici bir güç kaynağından uzakta, yanınızda taşıyabilirsiniz. Genel anlamda daha az yer kaplar ve ayrı bir monitör satın almayı gerektirmezler.
  • Masaüstü bilgisayarlar da birçok avantaj sunar. Genelde daha fazla gücü ve genişletilebilirliği daha düşük bir maliyetle sunarlar. Ayrıca bunları yükseltmek, onarmak ve özelleştirmek de daha kolaydır. Tam da bu nedenle oyun tutkunlarının vazgeçilmezi olmaya devam ederler. Masaüstü bilgisayarlar genellikle daha iyi hoparlörlere, daha çok çevre birimi seçeneğine ve daha büyük klavyelere sahiptir.

Bununla birlikte artık katı kuralları geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Bazı yeni mini masaüstü bilgisayarlar, laptoplar kadar küçük ve göze çarpmayan tasarımlarda sunuluyor. Ayrıca günümüzde laptoplar, neredeyse her masaüstü bilgisayardan alabileceğiniz gücü ve performansı sunuyor.

All-in-One: Bilgisayarlarda Büyük Değişim
Günümüzün masaüstü bilgisayarları oldukça büyük bir evrim geçirdi. Bilgisayar fikrini tek kelimeyle altüst eden All-in-One (AIO) bilgisayar, bu evrimin en bariz örneğidir. Geniş dokunmatik ekran ile entegre pili buluşturarak masaüstü bilgisayar ile laptop arasındaki çizgileri bulanıklaştıran AIO’lar; kolayca toplayabileceğimiz, masaya veya yere koyabileceğimiz, prizden çıkararak istediğimiz odaya götürebileceğimiz cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Duvara bile monte edilebilen bu bilgisayarlar; HD içerikler oluşturmak, veri akışıyla içerik izlemek ve paylaşmak, ailece çevrimiçi oyunlar oynamak ya da müzik dinlemek için kullanılabiliyor.

All-in-One Bilgisayarlar, geleneksel masaüstü bilgisayardan daha pahalı ve onlara kıyasla yükseltmesi daha zor olsa da geleneksel ev bilgisayarına az yer kaplayan ve şık bir alternatif sunuyor.

"[Laptoplarda] asıl yatırım yaptığınız şey, beğendiğiniz bir tasarımdır. Ağırlık, kalınlık ve ekran boyutu bu kapsama girer. Ancak aynı zamanda klavyenin düzeni, dokunmatik farenin genişliği, ekran etrafındaki çerçevenin kalınlığı, metal ya da plastik malzeme veya hatta kapağın arkasındaki renk ya da desen de tasarım özellikleri olarak sayılabilir."

Dan Ackerman, Bölüm Editörü, CNET

2’si 1 Arada Laptop: Çok Amaçlı Kullanımda En Üst Nokta
Geleneksel istiridye modu, tablet modu ve çadır gibi dik durmaya benzer diğer pozisyonlar arasında geçiş yapabilen 2’si 1 Arada laptoplar, modern bilgisayarların ne kadar esnek olabileceğini gösterir. 2’si 1 Arada laptoplar, tamamıyla ayrılabilen ya da 360 derece arkaya döndürülebilen esnek ekranlara sahiptir. Arkaya döndürülebilen ekranlar öncelikle laptop deneyimi isteyenler, ayrılabilir ekranlar ise 2’si 1 Arada laptopunu çoğunlukla tablet olarak kullanmak isteyenler için idealdir.

Film izlemek, çalışmak, küçük işletmenizi yönetmek ya da başka hangi amaçla olursa olsun, her ihtiyacınıza uygun bir seçenek mevcuttur. Bilgisayarı nasıl kullanacağınıza ve taşınabilirlik, performans, esneklik, ekran boyutu ve fiyat bakımından nelere ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra hemen alışverişe başlayın!

Intel İşlemcili Cihazları Keşfedin

Intel® teknolojisiyle donatılan ve bu teknolojiler için optimize edilen cihazlarla yaratıcılığınızı serbest bırakın ve dijital yaşamınızda daha iyi bir deneyim elde edin.

2'si 1 Arada cihazlar

Gücünü Intel’den alan 2’i 1 Arada laptoplar ile iş ve oyun ihtiyaçlarınıza uyum sağlayan dokunmatik ekranlı, güçlü bir laptop ile çok ince, ayrılabilir bir tablet elde edin.

Daha fazla bilgi edinin

All-in-One (AIO) Bilgisayarlar

Intel® Core™ işlemcili en yeni All-in-One (AIO) Bilgisayarların dokunmatik ekran özellikleriyle mükemmel performans sunan ve az yer kaplayan tasarımlarını keşfedin.

Daha fazla bilgi edinin

Masaüstü bilgisayarlar

Cep boyu cihazlardan yüksek performanslı kasalı bilgisayarlara kadar çok çeşitli, Intel işlemcili masaüstü bilgisayarlarla daha az beklerken, daha fazlasını yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Dizüstü bilgisayarlar

En yeni nesil Intel® Core™ işlemcili laptoplar ile üretkenliğinizi, yaratıcılığınızı ve eğlenceyi üst düzeye taşıyın.

Daha fazla bilgi edinin

Mini bilgisayarlar

Kasasız gücün keyfini çıkarın. Intel® Mini Bilgisayar, masaüstü gücünü en küçük alanlara taşıyarak yeni olanaklardan faydalanmanızı sağlıyor.

Daha fazla bilgi edinin