Sonsuza kadar devam edecek olan iki taraflı tartışmalar vardır. Çikolata mı vanilya mı? Snowboard mu kayak mı? Bunların yanında politik tartışmaları da geçersek, son 20 yıldır devam eden en büyük tartışma teknoloji dünyasında yaşanan Mac ve kişisel bilgisayar tartışmasıdır.

Neyse ki bu tartışma her iki platform için de süregelen gelişmelere katkıda bulunmuş ve her ikisinin de daha sezgisel, güçlü ve kullanıcı dostu olmasını sağlamıştır. En yeni ürün olan etkileyici Ultrabook™ ile hem kişisel bilgisayarların hem de Mac'lerin geleceği giderek daha heyecan verici bir hal alıyor!

Mac - Kişisel Bilgisayar Karşılaştırması: Kazanan… Hepimiz Olduk

Bilgisayar cihazlarını seçmek söz konusu olduğunda günümüzün bilgisayar kullanıcıları gerçek bir altın çağı yaşıyorlar diyebiliriz. Aslında Mac mi kişisel bilgisayar mı tartışmasında belli bir kazanan yok. Bunun yerine her iki cihaz da önemli ilerlemeler kaydetti. Her iki platform artık etkileyici performans sunan Intel® Core™ işlemcilere sahip olabiliyor. Ayrıca, hem Mac hem de kişisel bilgisayar daha yüksek kapasiteli belleklere; daha geniş sabit sürücü alanına sahip; her ikisi de daha istikrarlı ve dört yıl öncesine göre daha çok yerde bulunabiliyorlar. Kişisel bilgisayar ve Ultrabook™ cihazların çok sayıda dokunmatik ekranlı seçeneği mevcut, ancak Apple henüz entegre dokunmatik ekran teknolojisine sahip bir Mac ya da MacBook* piyasaya sürmedi. Parlama ve yansımayı büyük ölçüde azaltan retina ekran, MacBook Pro* ve iPad*'te standart bir özellik, ancak kişisel bilgisayarlarda bu özelliğe daha az rastlanıyor. 

Uyumluluk

Apple'ın temel işletim sistemi OSX* iken bilgisayarlar genellikle Microsoft Windows* işletim sisteminde çalışıyor ve yalnızca Mac'ler ikisi ile birlikte çalışabiliyor. Doğal olarak, her iki sistem de giderek daha kullanıcı dostu ve taşınabilir cihazlarla daha uyumlu hale gelen bu işletim sistemlerinin daha hızlı ve daha güçlü versiyonlarını geliştirmeye devam ediyor.

İş ortamında kişisel bilgisayarlar hakimiyet gösterse de Microsoft Office* ve Adobe Creative Suite* dahil profesyonel kullanıma yönelik birçok yazılım programının her iki işletim sistemine uygun sürümleri mevcut. Eğlence amaçlı uygulamalar konusunda ise bunların yalnızca taşınabilir cihazlara yönelik olmadığını göz önünde bulundurmak gerekir. Bilgisayarınıza yazılım yüklemenizi gerektirmeyen ve tüm işlevleri web tarayıcısı üzerinden yürütebilen çok sayıda web tabanlı uygulama mevcut. Bu biraz karmaşık gelebilir, ancak muhtemelen bunların bazıları size tanıdık gelecektir. Çevrimiçi fotoğraf yönetimi ve paylaşımı sunan Flickr*, çevrimiçi resimli defter tutma özelliğiyle Pinterest*, en sevdiğiniz videoları izlediğiniz YouTube* uygulamaları ve en sevdiğiniz sanatçıların yeni albümleri çıkınca sizi uyaran Qusic* gibi uygulamaları bir düşünün.

Güvenilirlik

Güvenilirlik konusunda ise Mac mi kişisel bilgisayar mı tartışmasında son zamanlarda bazı ilginç gelişmeler yaşandı. Bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğu cihazlarının kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı savunmasız olduğunu biliyor, ancak Mac kullanıcıları Mac'lerin de gelişmiş saldırılara karşı savunmasız olduğunu öğrenmiş durumda. Sonuç olarak, hem bilgisayar hem Mac kullanıcıları, cihazlarını kötü amaçlı saldırılardan korumak üzere tasarlanmış güncel anti-virüs yazılımlarını yükleyerek daha güvende olabilirler. 

Onarım konusunda da her iki işletim sistemi önemli adımlar attı. Bozulan bir Mac'in yetkili Apple distribütörlüklerindeki Apple Genius Bar*'a götürülmesi tavsiye edilse de birkaç yıl öncesine göre bu yerlerin sayısı arttı. Yerel elektronik bayiilerinden büyük mağazalardaki onarım merkezlerine bilgisayar kullanıcılarının seçenekleri çok daha geniş, ancak bilgisayar üreticilerinin standartlarına göre bir onarım hizmeti seçmek kendi sorumluluklarında.

Bilgisayarlar ve Mac'ler piyasaya çıktığından bu yana hangisinin daha iyi olduğu konusunda tartışmalar süregelmektedir. Bilgisayar mı Mac mi tartışmasını kimlerle yaptığınıza bağlı olarak, bu tartışma politika ya da din üzerine tartışmalardan çok daha hararetli geçebilir. Bir tarafta Microsoft tabanlı bilgisayarlardan vazgeçmeyen inatçı kullanıcılar, diğer tarafta Apple'ın Mac*'ine tam anlamıyla bağlılık gösterenler. Bir tarafta da bilgisayar kategorisi konusunda henüz karar verememiş bir grup var.

Maliyet

Çoğu kullanıcı için maliyet seçimde temel faktördür. Paranızın alabileceğinin en iyisini istersiniz. Geçmiş yıllarda bilgisayarlar bütçe dostu pazarın hakimiydi, Mac'lerin fiyatı aynı düzeyde bir bilgisayara göre her yerde 100 - 500 dolar daha pahalıydı. Bu fiyat farkı artık önemli ölçüde azaldı. Bununla birlikte, Mac'in daha düşük fiyatlara sunulabilmesi için bazı temel özelliklerden feragat edildiğini göreceksiniz: bellek ve sabit sürücü alanı.

Bellek

Dizüstü ve masaüstü çoğu bilgisayar RAM'i 2GB ile 8GB arasındadır, Mac'lerinki ise genellikle 1GB ile 4GB arasındadır. Tabi ki bu standart modeller için geçerlidir, özel siparişlerde farklı olabilir.

Sabit sürücü alanı

Mac'lerin sabit sürücüleri genellikle bilgisayarlarınkinden daha küçüktür. Bu durum, bazı Mac dosyalarının ve uygulamalarının bilgisayarlardaki eşdeğerlerinden biraz daha küçük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Yine de aynı düzeydeki Mac'ler ile bilgisayarlar arasında birkaç yüz dolar fiyat farkı olduğunu göreceksiniz. Kısacası bütçe konusunda bilgisayarlar önde.

Mac'leri daha uygun maliyetli hale getirmek için göz önünde bulundurulması gereken bir kaç konu vardır: istikrar ve uyumluluk

Kararlılık

Geçmiş yıllarda, bilgisayarların bozulduğu ve kullanıcıların “mavi ekran” karşısında kalakaldığı bilinen bir gerçekti. Fakat Microsoft, son yıllarda işletim sistemlerini daha güvenilir hale getirmeyi başardı. Diğer yandan, Mac donanım ve yazılımları daha yüksek kararlılık göstermiş ve bozulma sorunlarıyla nadiren karşılaşılmıştır.

Uyumluluk

Mac, Windows çalıştırabiliyor, ancak bilgisayar Mac çalıştıramıyor. Mac ve bilgisayarı bir arada istiyorsanız, Mac sizin için ideal seçimdir.

Bulunabilirlik

Mac'ler Apple'a özeldir. Bu da nerede olursanız olun, fiyatların ve özelliklerin aynı olacağı anlamına gelir. Bu durum da Mac'in bulunabilirliğini sınırlar. Ancak, yeni Apple mağazalarıyla, Mac ve Mac aksesuarları satın almak çok daha kolay. Tüm yükseltmeler ve onarımlar, yalnızca yetkili Apple destek merkezlerinde yapılabilir.

Öte yandan, bilgisayarlar çok sayıda bayi ve üretici tarafından sunulmaktadır. Bu da daha çok kişiselleştirme, tüm bütçelere uygun geniş bir fiyat aralığı ve birçok bayi ve üretici tarafından yükseltme ve onarım hizmetlerinin sağlanabilmesi anlamına geliyor. Dahası, parçalar daha kolay bulunabildiğinden bireysel kullanıcıların yükseltmeleri ve onarımları kendilerinin yapması çok daha kolaylaşıyor.

Yazılım

Bir diğer Mac - bilgisayar karşılaştırması da yazılımları konusunda yapılabilir. Bilgisayar ve Mac çoğu özelliğiyle başa baş gidiyorlar. Hatta Microsoft, Mac'e özel bir Microsoft Office programı çıkararak Apple ile Microsoft'un birlikte ilerleyebileceğini kanıtladı. Kısacası, bilgisayarlar yalnızca Windows yazılımlarını desteklerken, Mac'ler yazılımlarla daha uyumlular. Bu iki sistem de çoğu açık kaynak kodlu yazılımı destekliyor. İki sistemin de yazılımlarının hem kullanımı hem de öğrenilmesi kolay.

Sonuç olarak, hangisini kullanacağı kişinin tercihine kalıyor. Fiyat ve bulunabilirlik açısından bilgisayarlar önde gibi görünüyor, ancak Mac'ler ise daha seçkin ya da Microsoft karşıtı bilgisayar kullanıcılarının tercihi olmaya devam ediyor.

Teknoloji, yaşam ve kültür üzerine düşünceler için Inside Scoop blogunu okuyun.

Kaynaklar:
Diffen: http://www.diffen.com/difference/Mac_vs_PC
Popular Mechanics: http://www.popularmechanics.com/technology/gadgets/tests/4258725
Mac - PC karşılaştırması: http://macvspc.info/pages/01f-pc_myths_debunked.html

Videolar