PC mi Mac mi: Büyük Tartışma

İki bilgisayar türü arasındaki farklar giderek azaldığından, kişisel zevkler belirleyici olmaya başladı.

Windows ve Mac, günümüzde bilgisayar müşterilerine iki harika yazılım platformu standardı sunuyor. Ancak, genellikle Intel® CPU’ların kullanıldığı donanım türleri arasındaki çizgiler artık daha bulanık hale geldi.

“PC mi Mac mi” tartışması, bilgisayar dünyasını uzun süre meşgul etti. Her iki taraf da çok yoğun hisler duyduğundan, sert bir tartışmaya girmemek için en doğrusu konuyu hiç açmamaktı. Mac ve PC’lerin hala tutkulu taraftarları olsa da iki bilgisayar türü arasındaki farklar yıllar içinde çok büyük ölçüde azaldı. Sonuçta artık kararı ince kişisel tercihler belirliyor. Artık yanlış seçim diye bir şey yok. Buradaki belirleyici unsur, donanım ve yazılımdan ziyade stil ve kişisel zevkler haline geldi.

Ekosistem: Daha Azını mı Yoksa Daha Fazlasını mı Tercih Edersiniz?

Bir Mac satın alırken, bilgisayar teknolojisinin yanı sıra bir felsefeyi de satın alıyorsunuz. Aynı şirket hem donanımı hem yazılımı üretiyor. Sundukları bilgisayarlar ise Apple* telefonlar ve tabletler ile aynı estetik duyarlılığı paylaşıyor. Sınırlı yapılandırma seçeneğiyle yalnızca altı bilgisayar stili sunan Mac, çok fazla alternatif arasından seçim yapma gerekliliğini ortadan kaldırarak “en iyinin iyisi yaklaşımını” getiriyor. Mac; RAM, disk alanı ve diğer donanım bileşenleri üzerine kafa yormak istemeyenler için işin büyük kısmını hallediyor.

Donanımın yaklaşık bir düzine büyük üretici tarafından imal edildiği PC’lerin çoğunda, Windows işletim sistemi bulunuyor. Yüzlerce stil ve yapılandırma seçeneği, daha çok zaman almasına ve düşünmenizi gerektirmesine rağmen tam olarak istediğiniz cihazı bulmanızı mümkün kılıyor. O yüzden hangisinin daha iyi olduğu tamamen size kalmış.

Fiyat: Etiketin Ötesine Bakın

Mac’ler uzun zamandır PC’lere kıyasla üst düzey fiyatlandırma stratejisiyle biliniyor. Yine de Mac savunucuları, bunun daha iyi performans ve güvenilirlik sağlayan yüksek kaliteli bileşenlerden kaynaklandığını söyleyecektir.

Ancak PC’lerde ve Mac’lerde farklı yazılımlar ve grafik kartları, bağlantı noktaları ve işlemci hızı gibi farklı bileşenler ön yüklü olduğu için, fiyat konusunda karşılaştırma yapmak elmayla armudu karşılaştırmaya benziyor. Standart Mac modellerinde daha az bellek ve sabit sürücü alanı bulunduğundan, teknik özelliklere dikkat etmek gerekiyor.

PC’ler, düşük fiyatlarından dolayı genellikle sözcük işleme ve internette gezinme gibi temel bilgisayar işlevlerine ihtiyaç duyanların tercihi olurken, tasarım ya da video düzenleme gibi görevler gerçekleştiren yaratıcı profesyoneller ise Apple ürünleri için daha fazlasını ödemeye istekli oluyor. Bununla birlikte, Apple’ın teknik bilgisi karşılığında talep ettiği pay birkaç yüz dolara kadar indiğinden, fiyat daha küçük bir mesele haline geldi.

Bakım: Sorun Giderme Konusunda İyi misiniz?

Mac’ler az sayıda seçenek sunduğu gibi sistemde fazla değişikliğe de izin vermiyor; genellikle yalnızca sabit sürücü ve RAM yükseltilebiliyor. Çok sayıda tedarikçiden çok sayıda model sunan PC’ler, genellikle merkezi işlem biriminden (CPU) ekranlara kadar her bir donanım bileşeninin değiştirilmesine olanak tanıyor. Bunun ne kadar önemli olduğu, bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza, ne kadar süre kullanmayı düşündüğünüze ve bakım işlerinin bir kısmını kendi kendinize yapacak kadar becerikli olup olmadığınıza bağlı.

Apple hem donanım hem de yazılım üreticisi olduğundan, bir sorununuz olduğunda tek bir yere danışarak genellikle hızlı bir şekilde çözüm elde edebiliyorsunuz. PC’lerde ise donanım ve yazılım farklı tedarikçilerden sağlandığı için sorunu çözmek daha karmaşık olabiliyor. Bu bakımdan Apple, her zaman müşteri hizmetleri konusunda Mac sahiplerinden yüksek not alıyor.

Yazılım: Tercihinizi Buluttan Yana Kullanabilirsiniz

Eskiden ihtiyacınız olan yazılım türüne göre Mac ya da PC arasında tercih yapmak kolaydı. Windows işletim sisteminin uzmanlık alanı iş üretkenliği araçlarıyken, Mac’in uzmanlık alanı düzenleme, fotoğraf ve diğer yaratıcılık uygulamalarıydı.

Şimdiyse iş ortamında PC’ler hakimiyet gösterse de Microsoft* Office ve Adobe* Creative Suite gibi profesyonel kullanıma yönelik birçok yazılım programının her iki işletim sistemine uygun sürümleri mevcut. Birçok kullanıcı, yazılımları bilgisayara yüklemek yerine bulut aracılığıyla erişebilecekleri yazılımlar satın aldığı için, yazılım da büyük bir mesele olmaktan çıktı. Mesela YouTube’dan video izlerken, kullandığınız bilgisayar türünün ya da işletim sisteminin tarayıcınız için bir önemi kalmadı.

Oyun Oynama: Windows Açık Ara Önde

Oyun tutkunlarının tercihi her zaman PC’lerden yana oldu. Bu durumun yakın zamanda değişmeyeceği ortada. PC’ler artık Xbox One ve PlayStation 4 gibi platformlardan veri akışıyla oyun alabiliyor. Ayrıca PC’lere uygun oyunların sayısı Mac’i gölgede bırakıyor. O yüzden eğlencelik oyunların ötesinde bir deneyim arıyorsanız, PC bu kategoride açık ara önde gidiyor.

Dokunmak Önemliyse: PC’ler Sözlü ve Dokunmatik Etkileşime Önem Veriyor

Mac kullanıcılarının bu konudaki kararlılığına karşın, PC taraftarları da artık bilgisayarlarıyla daha yakın bir ilişki içinde olduklarını samimiyetle söyleyebilirler. Windows işletim sisteminin en yeni sürümleri, Windows* 10’da randevu planlamak için sesli komutları kullanan Cortana* gibi yeni sözlü ve dokunmatik özellikleri destekliyor. Apple, ses tanıma yazılımı Siri’yi masaüstü modellerine entegre etmiş olsa da OS* X işletim sistemine dokunma özelliği getirme konusunda direnç gösteriyor.

O yüzden bilgisayarınızla konuşmayı ya da klavyeye ve fare yerine ekranda parmaklarınızı gezdirmeyi tercih ediyorsanız, PC’ler net bir üstünlük sağlıyor.

Güvenlik: Mac Üstünlüğünü Sürdürüyor

Bir zamanlar PC’ler sık sık çökmeleriyle bilinirdi, ancak Windows işletim sistemi artık çok daha güvenilir hale geldi. Mac donanımı ve yazılımı her ne kadar kararlılığıyla ünlüyse de bu alandaki fark giderek azaldı.

PC’lerde virüse ya da kötü amaçlı yazılıma yakalanma riski Mac’tekine göre hala daha yüksek, ancak bu durum teknolojiden ziyade rakamlarla ilgili bir konu. IDC verilerine göre kullanımda olan bilgisayarların yaklaşık %7,5’i Mac olduğundan, bilgisayar korsanları PC’lere saldırmak için daha çok zaman ve yaratıcılık harcıyor.

Bununla birlikte, az da olsa Mac saldırıları görülmeye başlandı. Geçen yıl Key ranger fidye yazılımının OS* X işletim sistemine saldırması, sabit sürücüdeki tüm dosyaları şifrelemesi ve kullanıcılar haraç ödeyene kadar erişimi engellemesi bunlardan biriydi. Dolayısıyla, uygun antivirüs programlarının ve diğer koruyucuların her iki sistemin güvenliğini sağlamaya devam edeceğini, ancak PC’lerde riskin daha yüksek olacağını söylemek mümkün.

Tercih:

PC’ler ve Mac’ler elbette bazı net farklılıklar sunuyor. Bu farklılıkların hangilerinin daha önemli olduğuna karar vermek ise kişinin kendisine düşüyor. Fiyat ve kullanılabilirlik açısından PC’ler önde gibi görünüyor, ancak Mac'ler hala daha seçkin ya da Windows karşıtı bilgisayar kullanıcılarının tercihi olmaya devam ediyor. Hangisini seçerseniz seçin, hata yapmanız zor. Bilgisayarlar gerçek anlamda altın çağını yaşıyor.

Masaüstü Sistemleri

En yeni Intel® tabanlı masaüstü bilgisayarlara göz atın.

Daha fazla bilgi edinin

Laptop Sistemleri

En yeni Intel® tabanlı laptoplara göz atın.

Daha fazla bilgi edinin

Mac Masaüstü Sistemleri

Apple’ın en yeni Intel® işlemcili masaüstü sistemlerine bakın.

Daha fazla bilgi edinin

Mac Laptop Sistemleri

En yeni Intel® tabanlı laptoplara göz atın.

Daha fazla bilgi edinin