Silinen Dosyaların Kurtarılması

     

 

 

Bir dosyayı ya da bir dosyanın içeriğini yanlışlıkla sildiyseniz, bunun ne kadar kötü bir duygu olduğunu bilirsiniz, hele ki o dosya üzerinde günlerce, haftalarca, hatta aylarca çalıştıysanız. Neyse ki bir dosyayı silmeniz dünyanın sonu değil. Aslında, çoğu durumda dosyayı geri dönüşüm kutusunda bulabilir ve kolaylıkla geri alabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusuna bakın

Geri Dönüşüm Kutusunu ya da çöp kutusunu çift tıklayarak içindeki her şeyi görebilirsiniz. Sildiğinizi düşündüğünüz dosyayı buldunuz mu? Masaüstünüze geri sürüklemeniz yeterli, şimdi çalışmanıza devam edebilirsiniz. Geri dönüşüm kutunuzda yoksa, önce silinen dosyayı kurtarmak için deneyebileceğiniz birkaç şey daha var.
Yedekleme yapıyordunuz umarım. Yapıyorsanız, yedeklemenin kurtarma hizmeti sayesinde dosyanızın önceki bir halini kurtarabilirsiniz. Bir gün öncesinden olabilir, ama bir günü kaybetmek her şeyi kaybetmekten daha iyidir.

Silinen Dosyaları Dosya Geçmişini Kullanarak Geri Yükleme

Yedekleme yapmıyorsanız, Dosya Geçmişi Yedekleme özelliğini açmış olduğunuzu umut ediyoruz. İşletim sisteminiz Windows* 10 ise, Başlat düğmesini seçin. Ayarlar > Güncelle ve güvenlik > Yedekleme > Bir sürücü ekle seçeneklerini işaretleyin ve ardından yedeklemeleriniz için bir harici sürücü ya da ağ konumu seçin.

Kaybolan Önemli Dosyayı ya da Klasörü Geri Yüklemek için:

  1. Görev çubuğundaki arama kutusuna Dosyaları geri yükle yazın ve ardından Dosya Geçmişi ile dosyalarınızı geri yükleme seçeneğini işaretleyin.
  2. İhtiyacınız olan dosyayı arayın ve tüm sürümlerini görmek için okları kullanın.
  3. İstediğiniz sürümü bulduğunuzda, özgün konumunda kaydetmek için Geri Yükle seçeneğini işaretleyin. Dosyayı farklı bir yerde kaydetmek için Geri Yükle seçeneğini basılı tutun (ya da sağ tıklayın), Geri yükleme konumu seçeneğini işaretleyin ve yeni bir konum seçin.

Yedekleme yapmadınız mı?

Yedekleme yapmadıysanız ve dosyanız geri dönüşüm kutusunda da değilse, Piriform Recuva* ya da Stellar Data Recover* gibi ücretsiz ya da ücretli uygulamaları ve çeşitli dosya kurtarma programlarından birini deneyebilirsiniz.

Mac* için tasarlanan bir kurtarma aracı seçeneği olan Disk Drill* şimdi Windows'ta da kullanılabiliyor. Bölümleme kaybı, sabit sürücü yeniden formatlama, başarısız önyüklemeler, yanlışlıkla yapılan silme işlemleri ve daha fazlası için yardımcı olur.

Değerlendirebileceğiniz başka bir seçenek: Dosyayı birine e-posta ile gönderdiniz mi? Bir kopyasını DropBox*, iCloud* ya da SkyDrive* gibi bir bulut tabanlı hizmette kaydettiniz mi? O halde oradan bir kopyasını alabilirsiniz. Aynı şekilde en son değişiklikleri kaybetseniz de hiç yoktan iyidir.

Bir fotoğrafı, belgeyi, çalışma kağıdını, raporu ya da başka bir dosyayı yanlışlıkla sildiğinizi fark ettiğinizde kurtarmak için deneyebileceğiniz birçok seçenek var. Aynı şey yedeklemeleriniz için de geçerli, o yüzden bir dahaki sefere silinen bir dosyayı bulmanız gerektiğinde daha çok seçeneğiniz olacak.

Yeni bilgisayar seçenekleri için Bilgisayar Sistemleri ve Cihazlar bölümünü ziyaret edin. Gücünü Intel’den alan çok çeşitli bilgisayar sistemlerini bulmak için bakabileceğiniz en iyi yer burası. Kullanması kolay olan bu araç, ihtiyaçlarınıza en uygun yeni bilgisayarı bulmanıza yardımcı olacak.

Intel İşlemcili Cihazları Keşfedin

Intel® teknolojisiyle donatılan ve bu teknolojiler için optimize edilen cihazlarla yaratıcılığınızı serbest bırakın ve dijital yaşamınızda daha iyi bir deneyim elde edin.

2'si 1 Arada cihazlar

Gücünü Intel’den alan 2’i 1 Arada laptoplar ile iş ve oyun ihtiyaçlarınıza uyum sağlayan dokunmatik ekranlı, güçlü bir laptop ile çok ince, ayrılabilir bir tablet elde edin.

Daha fazla bilgi edinin

All-in-One bilgisayarlar

Intel® Core™ işlemcili en yeni All-in-One Bilgisayarların dokunmatik ekran özellikleriyle mükemmel performans sunan ve az yer kaplayan tasarımlarını keşfedin.

Daha fazla bilgi edinin

Masaüstü bilgisayarlar

Cep boyu cihazlardan yüksek performanslı kasalı bilgisayarlara kadar çok çeşitli, Intel işlemcili masaüstü bilgisayarlarla daha az beklerken, daha fazlasını yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin

Dizüstü bilgisayarlar

En yeni nesil Intel® Core™ işlemcili laptoplar ile üretkenliğinizi, yaratıcılığınızı ve eğlenceyi üst düzeye taşıyın.

Daha fazla bilgi edinin

Mini bilgisayarlar

Kasasız gücün keyfini çıkarın. Intel® Mini Bilgisayar, masaüstü gücünü en küçük alanlara taşıyarak yeni olanaklardan faydalanmanızı sağlıyor.

Daha fazla bilgi edinin