Silinen Dosyaların Kurtarılması

Bir dosyayı ya da bir dosyanın içeriğini yanlışlıkla sildiyseniz, bunun ne kadar kötü bir duygu olduğunu bilirsiniz, hele ki o dosya üzerinde günlerce, haftalarca, hatta aylarca çalıştıysanız.
Neyse ki bir dosyayı silmeniz dünyanın sonu değil. Aslında, çoğu durumda dosyayı geri dönüşüm kutusunda bulabilir ve kolaylıkla geri alabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusuna bakın

Geri dönüşüm kutusunu çift tıklayarak içindeki her şeyi görebilirsiniz.
Sildiğinizi düşündüğünüz dosyayı buldunuz mu?

Masaüstü'ne geri sürüklemeniz yeterli, şimdi çalışmanıza devam edebilirsiniz.
Geri dönüşüm kutunuzda yoksa, endişelenmeye başlamadan önce silinen dosyayı kurtarmak için deneyebileceğiniz birkaç şey daha var.

Yedekleme yapıyordunuz umarım. Yapıyorsanız, yedeklemenin kurtarma hizmeti sayesinde dosyanızın önceki bir halini kurtarabilirsiniz. Bir gün öncesinden olabilir, ama her şeyi kaybetmektense bir günü kaybetmeyi tercih edersiniz değil mi?

Silinen Dosyaları Dosya Geçmişini Kullanarak Geri Yükleme

Yedekleme yapmıyorsanız ve Windows* 8 kullanıyorsanız Dosya Geçmişi Yedekleme özelliğini açmış olduğunuzu umuyorum, çünkü bu özellik otomatik olarak dosyalarınızda versiyon yedeklemeleri yapar. Bu harika bir çözüm olabilir. Bu hizmeti etkinleştirirseniz, kaybolan ya da üzerine yazılan dosyalarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Dosya Geçmişi ile çalışmak için önce Windows 8 sisteminde “Ayarlar” oradan da “Denetim Masası” seçeneğine gidin. “Sistem ve Güvenlik” altında “Dosya Geçmişi ile dosyalarınızın yedekleme kopyalarını kaydet” seçeneğini bulun.

Bir dosyayı Dosya Geçmişi'nden kurtarmak için pencerenin sol kısmında “Kişisel dosyaları geri yükle” seçeneğini solda gösterildiği gibi seçin: Dosya Geçmişi ile izlenen tüm klasörleri gösterir. “Masaüstü” gibi belirli bir klasörü kontrol etmek için arşivlediklerini görmek için iki kez dokunun (ya da çift tıklayın).

Bir klasör, bir görüntü dosyası ve hatta “My novel” adında bir klasör göreceksiniz. Dosyanın en son yedeklenen halini geri yüklemek için dokunarak dosyayı seçmeniz ve ardından pencerenin alt kısmındaki yuvarlak yeşil geri yükleme düğmesine dokunmanız yeterlidir. Bir iki saniye içinde dosya geri döner ve tekrar sapasağlam olarak Masaüstü'ndeki yerini alır.

Yedekleme yapmadınız mı?

Yedekleme yapmadıysanız ve dosyanız geri dönüşüm kutusunda da değilse, Easy Undelete*Undelete 360* ya da Pandora Recovery* gibi ücretsiz ya da ücretli uygulamaları ve çeşitli dosya kurtarma programlarından birini deneyebilirsiniz.

Mac* için tasarlanan bir kurtarma aracı seçeneği olan Disk Drill* şimdi Windows*'ta da kullanılabiliyor. Bölümleme kaybı, sabir sürücü yeniden formatlama, başarısız önyüklemeler, yanlışlıkla yapılan silme işlemleri ve daha fazlası için yardımcı olur.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer olasılık: Dosyayı birine e-posta ile gönderdiniz mi? Bir kopyasını DropBox*, iCloud* ya da SkyDrive* gibi bir bulut tabanlı hizmette kaydettiniz mi? Kaydettiyseniz oradan bir kopyasını alabilirsiniz ve en son değişiklikleri kaybetseniz bile elinizde hiçbir şey olmamasından iyidir.

Bir fotoğrafı, belgeyi, çalışma kağıdını, raporu ya da başka bir dosyayı yanlışlıkla sildiğinizi fark ettiğinizde kurtarmak için deneyebileceğiniz birçok seçenek var. Aynı şey yedeklemeleriniz için de geçerli, o yüzden bir dahaki sefere silinen bir dosyayı bulmanız gerektiğinde daha çok seçeneğiniz olacak.

Yeni bilgisayar seçenekleri için Intel® Ürün Arama Aracını ziyaret edin. Intel® teknolojisine sahip çok çeşitli yeni bilgisayarlar bulmak için bakabileceğiniz en iyi yer burası. Kullanması kolay olan bu araç, hangi bilgisayarın yaşam tarzınıza en iyi şekilde uyacağına karar vermenize yardımcı olacaktır.