Windows* 10'a Yükseltmeli Misiniz?

Windows* 10'a yükseltmek yeni özellikler sunuyor ama sizin için doğru seçim mi?

Windows* 10'a yükseltmenin sizin için iyi bir seçim olup olmadığını ve bilgisayarınızın işletim sistemi gereksinimlerini karşılayıp karşılayamadığını öğrenin1.

29 Temmuz 2015 tarihinde piyasaya sürüldüğünde Windows* 10'u övmek konusunda oldukça çekimserdik, ancak güvenlik iyileştirmeleri, zenginleştirilen kişiselleştirme özellikleri ve oyun dünyasına verilen önem zaman içinde pek çok eleştirmenin takdirini topladı. Nihayetinde Windows* 10 son derece kararlı, güvenli ve özelliklerle dolu bir işletim sistemi. Pek çok kişi Windows* 10'u kullanmanın faydasını görecektir. Biz de bu makalede Windows* 10'un sizin için iyi bir tercih olup olmadığını tartışacağız.

Windows* 10'a Yükseltmek için Ana Sebepler

Windows'a neden yükseltmeniz gerektiğine dair üç büyük sebep:

 • Geliştirilmiş arabirim (Başlat menüsü) ve kişiselleştirme
 • İyileştirilmiş güvenlik özellikleri
 • Oyunlarla ilgili harika eklemeler

Geliştirilmiş Arabirim ve Kişiselleştirme

Windows* 10'un en başarılı olduğu konulardan biri bilgisayarımızla etkileşime geçme yolumuzu geliştirmesidir. Başlat menüsünün geri gelmesi ve Cortana*'nın (kişisel asistan) devreye girmesiyle Microsoft kullanıcı arabirimini (UI) geliştirerek tercihini basitlikten yana kullanan kullanıcılardan puan topluyor.

Başlangıç menüsü

Microsoft Başlat menüsünün ilk olarak Windows* 95 ile hayatımıza girmesinin üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçti. O günden bu yana pek çok farklı sürümü geldi ancak Windows* 8 ile birlikte Başlat menüsünün tamamen Başlangıç Ekranı ve "canlı kutucuklar" ile değiştirilmesine kadar hiçbir büyük değişiklik yapılmamıştı. Dokunmatik tabanlı arabirim ve uygulamalarla dolu bir ekran olması kullanıcıların pek hoşuna gitmedi. Microsoft eleştirilere kulak verdi.

Windows* 10 sadece Başlat menüsünü geri getirmekle kalmadı, aynı zamanda ona Windows* 8'in Başlangıç Ekranının en iyi özelliklerini de ekledi. Windows* 10'daki yeni Başlat menüsünü kullanarak:

 • Başlat menüsünün kenarlarını veya köşelerini tutup sürükleyerek boyutunu değiştirebilirsiniz
 • Başlat menüsünde görünen herhangi bir kutucuğu, programı veya uygulamayı düzenleyebilir, bunları ekleyebilir veya silebilirsiniz
 • Renk paletini ve diğer ayarları değiştirerek tamamıyla kişiselleştirebilirsiniz

Cortana*

Cortana*, Windows* 10 İşletim Sistemine entegre olarak gelen bir kişisel dijital asistandır. Bir arama motorundan çok daha fazlası olan Cortana* sorulara cevap verebilir, bütün bilgisayarı dosyalar veya evraklar için tarayabilir, hatırlatıcılar gösterebilir, uçuşları takip edebilir ve hatta size bir fıkra bile anlatabilir. Cortana* ayrıca Android cihazlarda ve Xbox One konsollarında da kullanıma sunulmuştur.

Edge Tarayıcı*

Microsoft, Windows* 10 ile Internet Explorer'a veda ederek yeni tarayıcısı olan Edge*'i tanıttı. Microsoft, tarayıcının Web'de gezinebilmenin temiz, modern ve kolay bir yolunu sunmak ve gelecekteki gelişmelerden faydalanmak adına sıfırdan üretildiğini belirtiyor.

Yeni özelliklerin size sundukları:

 • İmleci açık sekmelerin üzerine getirerek birden fazla sayfaya önizleme yapabilmek
 • Sık ziyaret edilen sitelere tek tıkla erişim için sekmeleri tarayıcı çubuğuna sabitleyebilmek
 • Web'de gezinirken Cortana* ile etkileşime geçerek indirimler, kuponlar ve bildirimleri görebilmek

Sanal masaüstleri

Mac ve Linux kullanıcılarının zaten bildiği üzere, sanal masaüstleri aynı anda çok fazla programı açan, ancak işleri düzenli tutmayı seven kullanıcılar için büyük bir kolaylık. Microsoft'un sanal masaüstlerini oluşturken hedefleri şunlardı:

 • Kullanıcılara birbiriyle alakalı pencereleri gruplarken daha fazla masaüstü alanı sağlamak
 • Kullanıcıların herhangi bir pencereyi veya pencere grubunu hızlıca tespit edip geçiş yapabilmesine yardımcı olmak
 • Kullanıcılara grupları yeniden organize edebilme ve görevler geliştikçe pencereleri hareket ettirebilme olanağı tanımak

Windows Ink*

Windows Ink*, Windows* 10 Anniversary edition ile birlikte tanıtılan ilgi çekici bir özellik. Windows Ink* Çalışma Alanı kullanıcıya dijital bir kalem sağlayarak not almalarını, düzenleme yapmalarını hatta bir yapışkan not oluşturmalarını sağlar. Windows Ink* aynı zamanda bir taslak sayfası, ekran taslaklama özellikleri ve gözde dijital kalem uygulamalarınızı da içinde bulundurur.

Güvenlik Geliştirmeleri

Bazılarına göre Windows* 10 bugüne kadar Microsoft'un yayınladığı en kararlı ve güvenli işletim sistemi. Günümüzün dijital dünyasında güvenlik büyük bir sorun ve Windows* 10 da güvenlik ön plana çıkarılarak tasarlandı. Bu güvenlik iyileştirmeleri arasında şunlar var:

Windows Hello*

Windows Hello*'yu kullanarak bilgisayarınızda daha önce olmadığı kadar hızla ve güvenle oturum açın. Windows Hello* bilgisayarınızın kamerasını kullanarak yüzünüzü hemen tanır ve oturumunuzu güvenle açar. Aynı yöntemle çalışan parmak izi okuyucusunu da kullanabilirsiniz. Windows Hello*'yu etkinleştirdikten aynı zamanda Dropbox gibi uyumlu uygulamalarda da kullanarak manuel parola girme sürecini ortadan kaldırabilirsiniz. Oturum açmak daha hızlı ve güvenli.

Windows Defender*

Windows* 10, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden korumaya yardımcı olan, tamamıyla yeniden tasarlanmış Windows Defender* ile gelir. Windows Defender* arka planda çalışarak siz dosyalara eriştiğinizde (ve dosyaları açmadan önce!) tarama yapar.

Windows Güvenlik Duvarı*

Windows Güvenlik Duvarı*, korsanların ve kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza girmesini engelleyerek ağ güvenliğinizi korur. Windows Güvenlik Duvarı* bilgisayarınız ile dünyadaki korsanlar arasında koruyucu bir bariyer oluşturur. 

Mükemmel Oyunlar

Windows* 10'un oyuncular düşünülerek tasarlandığını söyleyebiliriz. DirectX 12 desteğinden cihazlar arasında oyun oynamanın yeni yollarını sunmasına kadar, Windows* 10 her yetenek seviyesindeki oyuncu için muhteşem özellikler ve faydalar sağlıyor.

DirectX 12

Oyunlar Windows* 10'u kullanarak DirectX 12'nin grafik kalitesinden faydalanıyor. DirectX 12 oyunları bilgisayarınızın video donanımının tüm kapasitesini kullanarak daha keskin görseller ve gelişmiş performans sunuyor.

Xbox Play Anywhere

Microsoft yakın zaman önce Xbox Play Anywhere çözümünü duyurdu. Artık bir Xbox Play Anywhere dijital oyununu satın aldığınızda, oyunu ekstra bir ücret gerekmeden Xbox One cihazınızda ve Windows* 10 kullanan herhangi bir bilgisayarda oynayabileceksiniz. Bir oyuna başlayın, sonra başka bir cihaz üzerinden kaldığınız yerden devam edin! Hiçbir kayıtlı oyununuzu, eklentinizi veya başarınızı kaybetmeyeceksiniz.

Entegre Yayıncılık

Başarılarınızı dünyaya yayınlamak mı istiyorsunuz? Sorun değil, Windows* 10 ile Oyun Çubuğunu kullanarak oyunlarınızı yayınlayabilirsiniz. Sadece Windows tuşu ve G'ye basın. Yayınla öğesine tıklayın ve yayına başlayın.

Sevilmeyecek Nesi Var?

Windows* 10, sunduğu harika kişiselleştirme özellikleri ve arabirim iyileştirmelerinin yanı sıra güçlü güvenlik ayarları ve oyunculara özel zenginleştirme özellikleri ile çoğu kullanıcı için iyi bir seçim. Peki sevilmeyecek nesi var? Bazı durumlarda Windows* 10'a yükseltmek birinci önceliğiniz olmayabilir.

Maliyet

Microsoft, Windows* 10'u 29 Temmuz 2016 tarihine kadar ücretsiz bir yükseltme olarak sundu. Ancak bugün yükseltmek isterseniz perakende fiyatını ödemek durumundasınız (119 dolar civarında).

Windows Media Center*

Windows Media Center* tam ekran bir ortam yürütücüsü olarak tasarlanmıştı ve aynı zamanda televizyon kanallarını da destekliyor (TV tarayıcısı yardımıyla). Windows Media Center*'ın sadık ve ciddi bir takipçi kitlesi olsa da Windows* 10 yükseltmesi sırasında aşamalı olarak devre dışı bırakıldı. Yani eğlence çözümünüz Windows Media Center* odaklıysa, daha uygun bir seçenek bulana kadar mevcut Windows* işletim sisteminiz ile devam etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Windows* 7 veya 8 Meraklıları

Destek süreci 2018 ve 2020 yılına kadar devam edecek olan Windows* 7 ve Windows* 8'in hala büyük hayran kitleleri var. Sizin için her şey yolundaysa ve Windows* 7 veya Windows* 8 kullanıcı arabiriminin tasarımını tercih ediyorsanız yükseltmeniz şu an için muhtemelen gerekmiyor. Ancak yeterli veya ilave güvenlik önlemlerini kullandığınızdan emin olmalısınız (Windows*10 geliştirilmiş güvenlik önlemleri sunuyor).

Windows* 10: Daha Güçlü bir Yükseltme

Peki cevap nedir? Windows* 10'a Yükseltmeli Misiniz? Pek çok bilgisayar kullanıcısı için cevap evet olacaktır. Güvenli ve kararlı olan Windows* 10; etkileşimin, üretkenliğin ve eğlencenin içinde kalmanız için güçlü bir yol sunuyor.

Windows Sürümlerini Karşılaştırın

Windows* 10'a Yükseltmeli misiniz? En güncel Windows İşletim Sisteminin özelliklerini karşılaştırın.

 

Windows* 7

Windows* 8

Windows* 10

Yayın tarihi

2009

2012

2015

Genişletilmiş desteğin sona ermesi

2020

2023

2025

Temel özellikler veya değişiklikler

 • Yeniden tasarlanmış görev çubuğu
 • Bakım/güvenlik ayarları için yeni İşlem Merkezi
 • Dahili Internet Explorer 8, Windows Media Player, Windows Media Center*
 • Kullanıcı arabiriminde büyük revizyon
 • Dokunmatik kullanım için optimize edildi
 • "Canlı Kutucuklara" sahip Başlangıç Ekranı olarak değiştirilen Başlat menüsü
 • Güvenlik ayarları güncelleştirildi
 • Kullanıcı arabirimi yenilendi
 • Başlat menüsü geri getirildi
 • Yeni güvenlik önlemleri eklendi (yüz ve parmak izi tanıma)
 • Xbox entegrasyonu
 • Sanal masaüstleri

Intel İşlemcili Cihazların Avantajlarını Elde Edin

İşletmeler için Windows® 10 Pro

Daha fazla üretkenlik ve modern bir deneyim ile tanışın. Intel® Core™ işlemciler ve Windows* 10 Pro, işlerinizde önemli avantajlar sağlar.

Daha fazla bilgi edinin

Ev için Windows* 10

Hızlı başlatma ve eşsiz bir gücün avantajlarından faydalanın. Daha yüksek performans, daha iyi kullanıcı deneyimi ve daha çok eğlencenin keyfini çıkarın.

Daha fazla bilgi edinin

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.