• <Daha Fazlası Intel.com'da

Windows* 8 Nasıl Kullanılır

Hala Windows 7 kullanıyorsanız, Windows 8'e geçme vakti gelmiş. Arayüzdeki değişikliklere alışmak biraz zaman alsa da ilk bakışta görünmeyen birçok iyileştirme söz konusu, ayrıca işletim sistemi beraberinde birçok güçlü uygulama ile geliyor.

Evet, yıllardır Windows kullanıyorsanız, Başlat menüsü yerine Başlangıç ekranı, ekranda gizlenmiş denetim masası gibi özellikleriyle Windows 8 radikal değişiklikler içeriyor, ancak alıştığınızda çalışması gerçekten çok kolaylaşıyor ve kesinlikle daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Windows 8 Başlangıç Ekranı

Oturum açma ekranı Windows 7'ye göre çok değişmemiş, ancak oturumunuz açıldığında Masaüstü yerine göreceğiniz Başlangıç ekranı sizi şaşırtacak (Windows 8.1'de bunu da küçük bir ayar ile değiştirebiliyorsunuz). Başlangıç ekranı oldukça eğlenceli ve renkli:

Windows* 8 Başlangıç ekranındaki Tuneln karosu

Ultrabook™ cihazınızda ya da Windows 8 işletim sistemli diğer bilgisayarlarda kısayollar sunan büyük karolar olduğunu göreceksiniz. Hava durumu ve finans gibi karoların bazıları doğrudan o görünüm üzerinde bile bilgi verirler; bu da oldukça kullanışlı bir özellik.

Masaüstüne geçmek için sol alttaki Masaüstü simgesine dokunmanız gerekir (Başlangıç ekranınızda başka bir yerde de olabilir, ancak nerede olursa olsun bir minyatür Masaüstü gibi görünür ve üzerinde “Masaüstü” yazar). Bir tıklama ya da dokunuş ile yine Windows Masaüstüne geçiş yaparsınız.

Başlangıç ekranına geri dönmek için klavyedeki Windows düğmesine basın ya da Windows 8.1'e geçiş yaptıysanız görev çubuğunun sol alt kısmındaki Windows düğmesini tıklayın. Gördüğünüz gibi oldukça kolay.

Unutmayın, Başlangıç ekranı eski Windows sistemlerindeki Başlat menüsünün yerini almıştır. Alışması zaman alan ise sistem işlevleri—Wi-Fi sinyali, saat, tarih ve benzeri göstergeler—bunlar daha önceden görev çubuğunun sağ alt kısmındayken şimdi ekranda görünmüyorlar. Bu işlevlerin çoğu artık Windwos 8'de Charms bar olarak adlandırılan bölüme yerleştirildi.

Windows* 8'de saat ve duvar kağıdı ekran görüntüsü

Charms Bar

Ekran dışından ekranın ortasına doğru kaydırarak, imlecinizi sağ taraftan ekranın dışına doğru hareket ettirerek ya da klavyeden Windows+C tuşlarına basarak Charms bara ulaşırsınız.

Yukarıdan aşağıya şu simgeleri göreceksiniz: Ara, Paylaşım, Başlangıç, Cihazlar, Ayarlar.

Özellikle Ara seçeneği çok iyi, Charms barı gördüğünüzde aradığınız dosyanın ya da programın adını yazabilirsiniz; aramanızı girmeye devam ettiğinizde arama sonuçları görüntülenecektir. Bu sonuçlar arasında uygulamalar, dosyalar, veriler ve çok daha fazlası olacaktır. Bu arama teknolojisinde önemli bir adım.

Paylaşım özelliği dosya ve sistem paylaşımını yönetmenize; çok faydalı olan Başlangıç özelliği başlangıç ekranını yapılandırmanıza ve Cihazlar ise bilgisayarınıza bağlandığınız her türlü cihazın ayarını yapmanıza olanak tanır. Son olarak, Ayarlar özelliği önceki Windows sistemlerindeki Denetim Masası'dır, yalnızca yeni ve daha kolay bir yüze sahiptir.

Microsoft, yönetim işlerini arkaplanda tutmak ve görev çubuğu, Başlat menüsü ve ekranda sürekli duran tüm seçeneklerden kurtularak yalnızca işinize odaklanmanızı sağlamak için çalışmıştır.

Alışması biraz zaman alabilir, ancak Başlat ekranı ile masaüstü arasında nasıl geçiş yapacağınızı öğrendiğinizde ve Charms barı birkaç kez gördüğünüzde, Windows 8'in Windows işletim sisteminin önceki versiyonlarıyla ne kadar benzer olduğuna şaşıracaksınız. Ona bir şans verin yeter.

Daha Fazla Bilgi

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

2'si 1 Satın Alın >

Ultrabook™ Satın Alın

 • ASUS TAICHI* 21

  Çift ekranıyla ihtiyaç duyduğunuzda dizüstü bilgisayar performansını sunarken istediğinizde tabletin taşınma kolaylığını sağlıyor.

 • Dell XPS* 12

  İstediğinizde dizüstü bilgisayar. İstediğinizde tablet. 12 inç dokunmatik ekranlı ikisi bir arada bir dizüstü bilgisayar, Windows 8 dokunmatik tabletin eğlencesi ile Ultrabook™ cihazının gücünü ve üretkenliğini bir arada sunuyor.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Dizüstü bilgisayara dönüştürün, tüm işlerinizi yapın. Tablete dönüştürün, herkesten bir adım ileride olun. Çadır moduna dönüştürün, rakiplerinize tüm gücünüzü gösterin. Stand moduna dönüştürün, ekranı öne ve ortaya getirin.

 • Sony VAIO* Duo 11

  İki dünyanın en iyi özellikleri bir arada: tam HD bir dizüstü bilgisayar ve dokunmatik ekranlı bir tablet. Bunların hepsi "hadi" dediğiniz anda hazır kompakt ve mobil bir tasarımda.

 • Acer Aspire S7*

  Acer'ın en ince ve en hafifi dokunmatik Ultrabook modeli. Bu bilgisayar, bilmediğiniz yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Videolar