Erişim Noktası Nedir?

Wi-Fi üzerinden mobil cihazlarınıza İnternet erişimi sağlamak için nasıl güvenli kullanacağınız dahil olmak üzere erişim noktaları hakkında bilgi edinin1.

Erişim Noktası nedir, nerede bulunur ve gizliliğiniz ile güvenliğinizi korurken erişim noktalarına nasıl bağlanabilirsiniz?

Genel kullanıma açık yerlerde, hatta ofiste ya da evinizde mobil cihazınızda e-posta cevaplarken ya da İnternette gezinirken bir Wi-Fi erişim noktasına bağlanabilirsiniz. Bu bağlantının kullanımı oldukça rahattır ve akıllı telefonunuzun internet kotasını kullanmak zorunda kalmazsınız. Elbette erişim noktaları, açık altyapıların ve İnternet deneyimimizin önemli bir parçası haline geliyorlar.

Her gün milyonlarca kişi, veri ihtiyaçları sebebiyle genel kullanıma açık erişim noktalarına bağlanır. Bazı tahminlere göre dünya çapında neredeyse 200 milyon erişim noktası vardır ve 2018'e kadar dünyadaki her 20 kişi için bir erişim noktası bulunacaktır. Modern ve dijital yaşam tarzımız nedeniyle sürekli çevrimiçi kalmamız gerekiyor ve bu ihtiyaçları karşılamak için genel kullanıma açık Wi-Fi erişim noktaları, küresel bir erişim noktası ağına dönüşüyorlar.

Terminoloji

Erişim noktalarına nasıl bağlandığımız ve ilgili güvenlik sorunları konularına girmeden önce ne demek istediğimizi açıklayalım. "Erişim noktası" ve mobil erişim noktası" terimleri bazen birbiri yerine kullanılsa da anlamları farklıdır.

 • Erişim noktası: Erişim noktası; genellikle Wi-Fi kullanarak, kablosuz yerel alan ağı (WLAN) üzerinden bir İnternet servis sağlayıcısına bağlı bir yönlendiriciyle İnternete erişilebilen fiziksel bir konumdur. Çoğu kişi bu konuma "Wi-Fi erişim noktası" veya "Wi-Fi bağlantısı" demektedir. Basitçe söylemek gerekirse erişim noktaları, kullanıcıların akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarını kablosuz olarak İnternete bağlayabilecekleri fiziksel yerlerdir.

  Erişim noktası, özel bir konum veya kafe, otel, havaalanı, hatta uçak gibi genel kullanıma açık bir konum olabilir. Genel kullanıma açık çoğu erişim noktasında açık ağ üzerinden ücretsiz kablosuz erişim sunulurken bazılarında ücret talep edilir. Makalenin devamında mobil cihazları bir Wi-Fi erişim noktasına nasıl bağlayacağınızı öğreneceksiniz.

 

 • Mobil erişim noktası: Mobil erişim noktasına bazen taşınabilir erişim noktası da denir ve erişim noktasından tek farkı mobil olmasıdır! "Standart" Wi-Fi erişim noktası fiziksel bir konuma bağlıyken, dizüstü bilgisayarınızı İnternete bağlamak için akıllı telefonunuzun veri bağlantısını kullanarak bir mobil erişim noktası oluşturabilirsiniz. Bu işleme "İnternet paylaşımı" denir. Bu işleme dair ayrıntılar daha sonra açıklanacaktır.

  Wi-Fi erişim noktaları söz konusuyken şu terimleri de bilmenizde fayda var.
 
 • Erişim noktası (kablosuz erişim noktası): Kablosuz erişim noktası (WAP), Wi-Fi uyumlu bir cihazın kablolu bir ağa bağlanmasına imkan tanıyan bir ağ cihazıdır. WAP, yönlendiriciye fiziksel olarak bağlı bulunabilir veya yönlendiriciye entegre olabilir. WAP; WLAN'e Wi-Fi erişiminin sağlandığı fiziksel konum olan erişim noktasından farklıdır.

 

 • Wi-Fi: Wi-Fi, akıllı telefonunuzun veya bilgisayarınızın kablosuz bir bağlantı üzerinden İnternete erişmesine imkan tanıyan teknolojidir. Etkin cihazınız ve WAP arasında veri alışverişi yapmak için radyo sinyallerini kullanır.

 

 • SSID: Kablosuz bir ağın benzersiz adı olan hizmet kümesi tanımlayıcısıdır (çoğunlukla SSID olarak bilinir). Kablosuz ağa bağlanmak için ağın adını bilmeniz gerekir. Bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz mevcut kablosuz ağları arar. Ağlar genellikle kolay tanınabilecek şekilde adlandırılır; "Bob'un telefonu", "otel misafirleri" veya "LAN'ımı rahat bırakın" gibi.

 

Erişim noktalarıyla ilgili bazı terimleri öğrendiğinize göre erişim noktalarına nasıl bağlanacağımıza bakalım.

Wi-Fi Erişim Noktasına Nasıl Bağlanılır

Gün boyunca ofisteyken, evdeyken ya da kafe ve havaalanı gibi genel kullanıma açık yerlerdeyken muhtemelen birçok Wi-Fi erişim noktası üzerinden akıllı telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı İnternete bağlıyorsunuz. Meşgul olduğunuz zamanlarda erişim noktalarını kullanmak bağlı kalmanın kolay bir yoludur.

Kablosuz bir erişim noktasına bağlanmak basit bir işlemdir. Örnek olarak akıllı telefonunuzu ele alalım. Havaalanında uçuşunuzu beklerken e-posta cevaplamak istiyorsunuz ancak kendi veri planınızı kullanmak istemiyorsunuz. Akıllı telefonunuzu bir kablosuz ağ aralığında bulduğunda sizi bilgilendirecek şekilde ayarlayabilirsiniz veya telefonunuzun ayarlarından kablosuz ağları bulabilirsiniz. Wi-Fi erişim noktasına bağlanmak için izlemeniz gereken adımlar cihaza bağlıdır (Android*, iPhone* veya başka bir marka); ancak genel bakışı burada bulabilirsiniz.

 1. Yakınınızda bulunan kablosuz ağ adlarını görmek için cihazınızda kablosuz simgesine tıklayın. Kablosuz ağı seçin; bazı durumlarda "Bağlan" öğesine de tıklamanız gerekebilir.
 2. Güvenlik anahtarını veya parolayı girin. Çoğu kablosuz ağ şifrelidir ve bağlantı izni vermek için parola gerektirir. Bazı ağlar şifreli değildir ya da genel kullanıma açıktır ve parola gerektirmez; güvenlik riski teşkil edebileceğinden bu ağlara erişirken dikkatli olmanız gerekir.
 3. Ağ türünü seçin (Windows* cihazı kullanıyorsanız ev, iş veya ortak ağ). Ağ türünü seçmek, bulunduğunuz konum için uygun bir güvenlik düzeyi oluşturur. "Ev" ya da "iş" seçeneğini belirlerseniz cihazınız diğer cihazlar tarafından bulunabilir. Kafe, otel, restoran, havaalanı veya genel kullanıma açık benzer bir yerdeyseniz "ortak ağ" seçeneğini belirlediğinizden emin olun. 

İşte bu kadar! Kısa sürede çevrimiçi olursunuz.

Bulunduğunuz yere ve yakınınızdaki erişim noktası türlerine bağlı olarak açık, şifresiz kablosuz bir ağa veya ücretli/ticari kablosuz ağa bağlanabilirsiniz. Bir hesapta oturum açmanız veya İnterneti kullanmayı planladığınız süreye göre çeşitli Wi-Fi erişim planları sunan Boingo* ya da iPass* gibi ücretli bir servis kullanmanız istenebilir.

Yakınınızda Wi-Fi erişim noktası bulamadığınızı varsayalım. Akıllı telefonunuzu nasıl taşınabilir bir erişim noktası olarak kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Akıllı Telefonunuzu Mobil Erişim Noktası Olarak Kullanma

Erişim noktası bulunmayan bir yerdeyseniz ve dizüstü bilgisayarınızı İnternete bağlamak istiyorsanız "internet paylaşımı" işlemiyle telefonunuzu mobil erişim noktası olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde dizüstü bilgisayarınız İnternete erişir ve akıllı telefonunuzun veri bağlantısını kullanır.

Kurulum adımları akıllı telefonunuza ve İnternet servis sağlayıcınıza göre değişse de talimatları genellikle telefonunuzun Ayarlar veya Bağlantıları Yönet menüsünde bulabilirsiniz. Güvenlik için Wi-Fi parolası kullandığınızdan emin olun; böylece yakındaki İnternet kullanıcıları telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza erişemez. Ayrıca dizüstü bilgisayarınız ve telefonunuz arasında İnternet paylaşımı yaparak telefonunuzun veri planını kullandığınızı unutmayın ve aşım ücreti ödememek için kullanım miktarınızı takip edin.

Bağlantıyı kurdunuz, işimiz burada bitti mi? Pek sayılmaz. Wi-Fi erişim noktalarını kullanmak işinize, ailenize ve arkadaşlarınıza bağlı kalmanın kolay bir yoludur. Ancak erişim noktası bağlantısı bazı güvenlik riskleri de teşkil eder.

Erişim Noktası Güvenliği

İnternete bağlanmanın risklerinden biri, işimize ve kişisel yaşamlarımıza bağlı kalmamızı sağlayan teknolojilerin bilgisayar korsanlarına ve kimlik hırsızlarına karşı savunmasız olabilmesidir.

Genel kullanıma açık bir Wi-Fi erişim noktası ararken telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı yalnızca bilindik sağlayıcılara (ör. otelin veya kafenin kablosuz ağı) bağladığınızdan emin olun. Boingo yerine Bongo gibi yanlış yazılmış erişim noktalarına bağlanmamaya dikkat edin. Bilgisayar korsanları bazen bu doğru gibi görünen isimleri kullanarak dikkatini yeterince veremeyen meşgul kullanıcıları aldatabilirler. 

Bilgisayar korsanlarının güvenli olmayan Wi-Fi bağlantısı üzerinden (özellikle aynı ağ üzerinde dosya paylaşım programı kullanıyorsanız) bilgisayarınıza hasar verebilecek veya bilgisayarınızı devre dışı bırakabilecek kötü amaçlı yazılımları bulaştırmaları da olasıdır.

Sanal Özel Ağ (VPN)

Genel kullanıma açık bir Wi-Fi erişim noktası kullanımına dair güvenlik endişeleriniz varsa şifreli bağlantı üzerinden İnternet kullanmanıza imkan tanıyan bir sanal gizli ağ (VPN) oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem şifreli olduğundan bilgisayar korsanlarını engeller; ancak aktarılan verilerinizi şifreleme ve şifrelerini çözme işlemleri işlemci gücü gerektirdiğinden İnternet erişiminizi yavaşlatır.

İşe Yarayan Bir VPN Çözümü Edinin

Çevrimiçiyken güvenliğinizi korumak için VPN kullanmak istiyorsanız:

 • Aylık bir hizmete yatırım yapın. En sık başvurulan seçeneklerden biri budur. Satın almadan önce araştırma yaptığınızdan emin olun.
 • VPN özellikli bir yönlendirici satın alın. Piyasada VPN bağlantınızı kendi kendinize yapmanızı sağlayacak birçok model bulunur.

Yıl sonuna kadar kullanımda olması beklenen 9 milyardan fazla Wi-Fi özellikli mobil cihazla birlikte, erişim noktalarının ve Wi-Fi'ın yaşamımızdaki önemi azımsanamayacak kadar büyüktür.

Düz Sinyaller

 

Diğer adıyla

Amaç

WLAN

Kablosuz yerel alan ağı

 

Kablosuz LAN

Mobil cihazların kablolar olmadan radyo sinyalleri veya kızılötesi sinyaller üzerinden iletişim kurmasını sağlar

WiMAX

Mikrodalga Erişim İçin Dünya Çapında Uyumlu Çalışabilirlik

Bir zamanlar Wi-Fi'ın yerini alacağı düşünülen ancak rakip kablosuz standartlarına yenik düşen kablosuz geniş bant erişimi

5G

5. nesil mobil kablosuz standardı

Daha yüksek veri hızları, daha hızlı İnternet bağlantısı ve indirme hızları sunacaktır (2020'de piyasaya sürüldüğü zaman)

Intel İşlemcili Cihazların Avantajlarını Elde Edin

2'si 1 Arada cihaz

Intel® Core™ işlemcili 2'si 1 Arada bir cihaz, dizüstü bilgisayar performansını şık ve çok ince bir cihazın mükemmel mobilitesiyle bir araya getirir. Çeşitli akıllı, şık tasarım ve ekran boyutu seçenekleriyle, her yaşam tarzına uygun bir Intel® işlemcili 2'si 1 Arada laptop mevcuttur.

Daha fazla bilgi edinin

All-in-One

Intel® işlemcili All-in-One bilgisayar, tüm cihazlarınızın en iyi özelliklerini çok amaçlı bir güç merkezinde bir araya getirir. Eksiksiz bir masaüstü sistemi, şık ve güçlü bir cihazda buluşuyor.

Daha fazla bilgi edinin

Masaüstü bilgisayarlar

Intel® işlemcili masaüstü bilgisayarlar, cep boyu cihazlardan yüksek performanslı kasalara kadar her ihtiyaca uygun çeşitli boyut ve tasarımlarda sunulur. En yeni masaüstü bilgisayarlar, en değerli içeriklerinizi saklamanıza, oluşturmanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyor.

Daha fazla bilgi edinin

Dizüstü bilgisayarlar

Yeni Intel® Core™ işlemcili laptoplarla cihazınızı istediğiniz gibi taşımanın keyfini çıkarın. Eşsiz bir güç ve yanıt hızı sayesinde üretkenlik, yaratıcılık ve eğlencede yepyeni bir düzeye erişirken, mükemmel grafikler ve oyun deneyimi elde edin.

Daha fazla bilgi edinin

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.