IoT, Filo Yönetiminin Geleceğini Belirliyor

Filo sahipleri, IoT özellikli telematik ile bağlı filoları üzerinde kontrol ve görünürlük kazanıyor.

IoT Filo Yönetimine Yönelik İşe Yarar Bilgiler:

 • IoT özellikli filo yönetimi telematiği; üretkenliği, görünürlüğü ve bakımı geliştirmek için araçlar ve filo yöneticileri arasında veri paylaşır.

 • Sigorta şirketleri, telematik hizmet sağlayıcıları, servis bayileri ve yolcular daha fazla hizmetten, daha düşük maliyetlerden ve daha yüksek bakım verimliliğinden faydalanır.

 • Filo sahipleri ve sürücüler; öngörücü filo bakımı, varlık yönetimi, sürücü yönetimi ve daha fazla unsura göre hareket edebilir.

author-image

IoT Tabanlı Filo Yönetimi ve Telematik Nedir?

Filo araçları, ticari alanda ve kamu alanındaki mobilitenin arkasındaki güçtür. Filo yöneticileri; performans, bakım ve izleme amaçları açısından organizasyon ve denetleme konularında önemli bir role sahiptir. Telematik çözümleri, filo yöneticilerine gönderilebilecek verileri toplar, depolar ve analiz eder. Bu veriler, filo sahiplerinin ve yöneticilerinin araç bakımını, sürücü faaliyetini ve kargo yönetimini değerlendirmesine yardımcı olur. IoT, araçlar arasında bağlantı kurma ve araç performansı, rota, yolcular ve kargoya dair çeşitli verileri alma özelliğiyle filo yönetimini dönüştürür.

Filo Yönetimi Sistemlerinin Avantajları

Filo izlemede IoT'nin kullanılması; yolcu taşıyan araçlara ve kargo araçlarına yönelik tasarrufların, yönetilebilirliğin ve görünürlüğün geliştirilmesine yardımcı olabilir. IoT özellikli en yeni telematik çözümleri, sürücüler ve filo yöneticilerinin yanı sıra sigorta şirketleri, yolcular ve reklam verenler açısından da avantajlar sağlar:

 • Daha fazla tasarruf: Filonun boyutuna bağlı olarak bakım işlemleri filo sahiplerine milyonlarca dolar maliyet çıkarabilir. Telematiğin filo yönetimi ihtiyaçlarını öngörmesiyle yöneticiler, ortaya çıkan sorun çok maliyetli bir hal almadan önce parçaları onarabilir veya değiştirebilir. Yöneticiler, gelişmiş rota verimliliği ve kargo kullanımı yönetimiyle tasarruflarını yükseltebilir. Ayrıca optimize edilmiş rotaların sağlanması için telematiğin kullanılmasıyla yakıt maliyetini düşürebilir ve boşta geçen süreyi azaltabilir. Yöneticiler aynı zamanda kaza ve hırsızlık olaylarında gözlemledikleri düşüşlerle araç arıza süresi ve onarımlarla ilişkili maliyetleri de azaltabilir.
 • Geliştirilmiş yönetilebilirlik: Telematik, filo yöneticilerinin sürücüleri, araç kullanımını ve bakım ihtiyaçlarını izlemesine yardımcı olur. Satış sonrası çözümleri, farklı araç türleri ve modelleri bulunan bir filo genelindeki telematik verilerini alabilir. Yolcu taşıyan araç filolarında yöneticiler yolcu sayısını daha hatasız şekilde görebilir. Ayrıca araçların içindeki izleme ve bilet sistemlerini kolayca muhafaza edebilir.
 • Daha fazla görünürlük ve varlık güvenliği: Araç içi ve uç teknolojili çözümler, aracın içinde ve etrafında görünürlük sağlar. Sürücü rehberliği gerektiğinde veya bir kaza ya da dava durumunda video içeriklerinin saklanması mümkündür. Sürücüler ayrıca sevkiyat sırasında kargonun durumunu daha iyi takip edebilir.

Sigorta şirketleri için maliyet tasarrufundan daha iyi sürücü deneyimlerine kadar IoT özellikli telematik, geleneksel filo yönetiminin ötesinde paydaşlar için çeşitli avantajlar sağlar.

 • Sigorta şirketleri: Araçların geçirdiği kaza sayısı azaldıkça sigorta şirketleri daha az sayıda talebi karşılar. Sigortacılar ayrıca teknik değerlendirmeleri için daha kapsamlı özetler oluşturmak için telematik verilerinden faydalanabilir.
 • Telematik hizmet sağlayıcıları: Hizmet sağlayıcılar, video tabanlı sistemler gibi daha üst düzey kişiselleştirilmiş hizmetler sunmak için telematikten faydalanabilir.
 • Reklam Verenler: Ticari araç bilgi-eğlence sistemleri, gelecek varış noktalarını ve ilgili ürünleri önerebilir.
 • Servis bayileri: Telematiğin bilgi sağladığı öngörücü bakım ile teknik bayiler ve servis bayileri daha verimli çalışabilir.
 • Yolcular: Topu taşıma sistemlerindeki dokunmadan bilet alma, video üzerinden takip, yolcu bilgileri ve Wi-Fi hizmeti gibi çözümler yolcu deneyimini iyileştirebilir. Telematik ayrıca koltuk veya kol gibi kabin içindeki parçaların ne zaman onarılması veya değiştirilmesi gerektiğini de belirleyebilir.

Filonun boyutuna bağlı olarak bakım işlemleri filo sahiplerine milyonlarca dolar maliyet çıkarabilir. Telematiğin bakım ihtiyaçlarını öngörmesiyle yöneticiler, ortaya çıkan sorun çok maliyetli bir hal almadan önce parçaları onarabilir veya değiştirebilir.

Filo Yönetiminde IoT'ye Yönelik Kullanım Durumları

IoT özellikli telematik, filo yönetimini iyileştirmek için bir dizi kullanım durumunu destekler. Öngörücü bakımı veya filo faaliyetlerini geliştirirken filo yöneticileri; araçlarını, varlıklarını ve çalışanlarını verimli şekilde korumaya ve yönetmeye yardımcı olan araçlarla kendilerini daha güvende hissedebilir.

Sürücü Yönetimi

Kör nokta yardımı ve arka taraf kameraları gibi gelişmiş sürücü yönetimi sistemleri; yolu kapatan nesneler, karşıdan karşıya geçen kişiler ve tehlikeli şekilde kullanılan diğer araçlara karşı sürücüleri uyarabilir. Kabin içi kameralar sürücüyü uyarabilir ve ihtiyaç duyulduğunda sürücüye durum dinlenmesini önerebilir. Kaza durumunda kullanılmak üzere video verileri depolanabilir.

IEI Integration Corporation, sürücülerin uykulu olma halini ve dikkatinin dağıldığını izlemek için görü işlemenin kullanıldığı ITG-100AI yerleşik bilgisayar gibi sürücü yönetimi çözümlerini desteklemek için Intel Atom® işlemciyi kullanır. Bu uygulamalar, neredeyse gerçek zamanlı olarak sürücünün durumunu kontrol merkezi operatörlerine bildirir.

Filo Bakımı

En yeni telematik çözümleri sayesinde araç içi sensörler; yağın, fren balatalarının, eski akünün veya lastiklerin ne zaman değiştirileceğini tespit eder. Böylece bakım ekipleri ortaya çıkacak sorunları önceden ele alabilir. Aynı zamanda motorların hasar görmesi, frenlerin kullanılmaz hale gelmesi, akünün tamamen bitmesi veya eskimesi ve lastiklerin yıpranması gibi daha yüksek maliyete yol açacak durumlar önlenir. Öngörücü bakım işleri ayrıca yakıt verimliliğini geliştirip maliyetleri düşürebilir.

Öngörücü bakım konusunda Lanner Electronics Inc. ve Intel, V6S10-Port PoE Fanless Vehicle NVR'yi geliştirmek için birlikte çalışmıştır. Bu tek açık platform; kameralara, sensörlere ve diğer cihazlara erişim sağlayarak birden çok iş yükünü yürütür. İş yüklerini bir araya getiren yöneticiler, öngörücü bakım uygulamalarını kolayca kullanıma alıp servis onarımı maliyetlerini düşürebilir.

Varlık ve Kargo Yönetimi

Telematik, tedarik zinciri ve lojistik alanlarında büyük bir rol oynar. Sıcaklık kontrolü, izleme ve titreşim sensörleri, sevkiyat sırasında kargonun güvende olmasını sağlar. Araçtaki kargo izlenerek ve sıcaklığı belirli bir seviyede tutularak gıda, ilaç ve diğer kolay bozulabilir ürünler taze ve tüketilebilir halde saklanır. Aracın içinde ve dışında bulunan ve kargoyu izleyen kameralar sayesinde operatörler, yük vagonu içinde nelerin hangi sırada olacağını tam olarak bilebilir. Böylece kargonun kaybolma veya çalınma durumları da kontol edilir. Titreşim sensörleri, hassas malların korunmasını ve sevkiyat sırasında kırılmamasını sağlar.

Araç İzleme

Intel® AI Builders üyesi viso.ai; nesneleri, yayaları ve diğer araçları algılayan dış kameralarla araçların etrafının net bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Kameralar ayrıca bir kaza durumunda veya sürücü rehberliği amacıyla kullanılmak üzere video klipler kaydedebilir.

Yolcu Bilgileri

Otobüslerdeki veya yolcu taşıyan diğer araçlardaki yolcu bilgi sistemleri Wi-Fi'a erişim sağlayabilir ve rotalar ve hizmetler hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir. Yurt dışına çıkıldığında uyulması gereken sosyal mesafe kılavuzları ve engelli kişilere uygun koltuklar varsa yolcuları bu konuda bilgilendirebilir. Video izleme sistemleri, otobüs operatörlerine sürücü sayısı ile sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi protokoller hakkında istatistik veriler sağlayabilir. Dokunmadan bilet özelliği, yolcu deneyimini iyileştirmek için otobüslere bağlanabilir.

Intel ve Davra Networks iş birliği ile geliştirilen Cisco Connected Mass Transit; araçlar, transit istasyonları ve yolcular arasında neredeyse gerçek zamanlı ve kapsamlı bilgiler ile bağlantı sağlar. Tüm otobüslerde, trenlerde ve istasyonlarda bulunan sensörler ve iletişim tertibatları, yolculara yönelik transit bilgileri ve güvenlik personeline yönelik video görüntüleri sunar.

Sevkiyat İşlemi

Intel'in ekosistem iş ortakları; filo yönetimi, araç operasyonu ve kargo yönetimi zorluklarını çözmek için piyasaya sunulmaya hazır çözümler geliştirmiştir.

 • Viso.ai, varlık güvenliği ve araç operasyonuna dair görüntü tabanlı bir çözüm sunmaktadır. Yüksek çözünürlüklü görüntü akışı sunan 360 derece sensörlerin ve kameraların kullanıldığı çözümler, araç çevresindeki anormallikleri otomatik olarak kaydederek araçların kaza yapmasını ve hırsızlığı önlemeye yardımcı olur.
 • EverFocus Intelligent Edge Solution for Transportation; gelişmiş araç operasyonuna yönelik sürücü davranışı algoritmaları, yaya tespiti, video depolama ve esnek bir yedek prosedür sunar.
 • Genetec ve Intel, yapay zeka özellikli filo izleme çözümleri sunmak için iş birliğine gitmiştir. Yüksek hızlı, ölçeklenebilir ve verimli IP video yönetimi çözümleri ile Genetec, filo yöneticilerinin olumlu bir yolu deneyimi sağlamasına, daha rahat bir seyahat ortamı sunmasına, öngörücü bakım ve diğer satış sonrası çözümleri desteklemesine yardımcı olur.

Filo Yönetimine Yönelik Intel® Teknolojileri

Intel, telematik ve diğer filo yönetimi çözümlerini sağlamak için geniş bir teknoloji portföyü sunar. İş ortağı ekosistemimizin yanı sıra, görü işleme birimlerimiz (VPU'lar) gibi ürünlerle filo yönetimine yönelik yapay zeka ve IoT kullanımını geliştiriyoruz.

IoT Tabanlı Filo Yönetimi ve Telematiğe Yönelik Intel® Teknolojileri
IoT ve yerleşik Intel® işlemciler IoT ve yerleşik Intel® işlemciler, çeşitli araç içi ve telematik çözümleri için gereken doğru bilgi işlem performansı ve güç tüketimini sağlamak için bir dizi seçenek sunar.
Intel® Movidius™ Görü İşleme Üniteleri Intel® Movidius™ VPU'lar, yerleşik çözümler için ideal düşük güç tüketimli bir dizi uygulama sunar.
OpenVINO™ Araç Kiti Intel® Dağıtımı Intel® Distribution of OpenVINO™ araç kiti, VPU'lar ve CPU'lar da dahil olmak üzere Intel platformlarında görüş uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırıyor. Bu portföy, varlık ve kargo yönetiminden sürücü davranışına kadar bir dizi kullanım senaryosuna imkan sağlar.
Intel destekli 5G ağları Intel destekli 5G ağlar, kablosuz ağlar üzerinden düşük gecikmeli aktarım sağlarken IoT özellikli telematiği geliştirir.

IoT ve Telematik Çözümleri Sunma

IoT özellikli telematik, filo yönetiminin geleceği açısından oldukça önemlidir. Intel® teknolojileri portföyü ve piyasaya sunulmaya hazır diğer çözümler sayesinde filo yöneticileri ve sahipleri, kendilerini ileriye taşıyacak bir çözüm ile kendilerini daha güvende hissedebilir.

Yasal Uyarılar

Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Intel® derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlar için Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimize edilmiş olabilirler ya da olmayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu uyarı kapsamında yer alan özel yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi almak için, uygun ürün Kullanıcı ve Başvuru Kılavuzlarını okuyun.