Akıllı Yollar, Akıllı Altyapıyla Başlar

Akıllı yol teknolojisi sayesinde ulaşımda daha güvenli ve sürdürülebilir bir gelecek artık çok yakın.

Akıllı Şehir Yollarının Avantajları:

  • Çoklu modaliteye sahip sensörler ve edge bilişim; gerçek zamanlı veri işlemeyle trafik akışını hızlandırmaya yardımcı olur, trafik sıkışıklığını ve emisyonları azaltır.

  • Akıllı yol teknolojisi, trafik akışını optimize etmeye ve güvenliği artırmaya yardımcı olur. Vatandaşlara yılda neredeyse 60 saatlerini geri verir.1

  • Akıllı yollar, kazalara ilk müdahaleyi yapan ekipleri bilgilendirebilir veya şehir planlamacılarının sorunlu bölgeleri belirlemesine yardımcı olabilir.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Karayolları, ekonominin gelişmesi ve geleceğimiz bakımından kritik bir önem taşımaktadır. Günümüzde şehirler; kentleşme, trafik akışını kolaylaştırma, kirliliği azaltma ve güvenliği iyileştirme ihtiyaçlarına yanıt vermek konusunda büyük bir baskı altındadır. Akıllı yol teknolojisi, şehir planlamacılarının ve devletlerin bu sorunları doğrudan ele almasına yardımcı olur. Nesnelerin İnterneti (IoT), trafik yönetiminden yaya ve araç güvenliğine ve çevre izlemeye kadar karayollarını daha akıllı, daha verimli ve daha iyi yönetilir hale getiriyor.

Akıllı Yol Teknolojisi Nedir?

Şehirlerin daha verimli karayolları ve otobanlar geliştirmek konusunda yeni baskılarla yüzleştiği günümüzde akıllı altyapı, modernleşme için çok büyük önem taşır. IoT teknolojileriyle geliştirilen akıllı şehir yolları, akıllı şehirlerin günlük trafik yönetimini iyileştirmek ve uzun vadeli ulaşım ihtiyaçlarına uyum sağlamak için veri toplayıp analiz etmesini sağlar. IoT sensörler, kameralar ve radarlar sayesinde veriler neredeyse gerçek zamanlı olarak analiz edilebilir ve sıkışık yollarda iyileştirmeler yaparak trafik akışını rahatlatmak için kullanılabilir. Veriler ayrıca uzun vadeli analiz için buluta da gönderilebilir; bu sayede CO2 emisyonlarının azaltılması veya yol koşullarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar için kritik bilgiler sağlayabilir.

Edge bilgi işlem, akıllı ve bağlantılı yollar için çok sayıda olasılık sunar. Adaptif trafik ışıkları ve entegre karayolları gibi akıllı yol altyapısına güç veren analizler ve yapay zeka (AI) uygulamaları için düşük gecikme sağlar. Örneğin trafik ışıkları, sensör verilerine göre zamanlamayı otomatik olarak ayarlayarak trafik akışını iyileştirebilir veya yoldaki diğer insanları tehlikeli sürücülerden korumak için sinyalleri değiştirebilir.

Akıllı Yolların ve Akıllı Altyapının Avantajları

Akıllı yol teknolojisini sağlayan pek çok cihaz türü vardır: hız sensörleri, akustik sensörler, IP CCTV kameralar, akıllı trafik ışıkları, durum/hava durumu izleme sistemleri ve dijital tabelalar. Bu cihazlar neredeyse gerçek zamanlı şekilde veri toplayıp analiz ettiğinde şehirler pek çok avantaja sahip olabilir:

  • Sokaklarda daha az trafik sıkışıklığı. Ortalama bir ABD vatandaşı için trafik sıkışıklığı her yıl 99 saate ve 1.377 Amerikan Dolarına mal olmaktadır.2 Akıllı yol teknolojisi, araçları izleyerek az sayıda araç varsa veya hiç araç yoksa trafik ışıklarını düzenleyebilir ve bu sayede kilitlenme noktasına gelen trafik sıkışıklıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu da sürücülerin ve yolcuların her yıl 9,4 saat tasarruf etmesine yardımcı olabilir.1
  • Trafik ve yaya güvenliğini geliştirme. Bilgisayar görüşüyle desteklenen trafik izleme çözümleri, güvenli uygulamalara olanak tanımak için araçları, yayaları ve bisikletleri tespit edebilir. Sokakta bir kaza yaşanması veya suç işlenmesi halinde akıllı cihazlar, acil müdahale ekiplerini anında bilgilendirebilir.
  • Gelişmiş park ve elektronik gişe. Elektronik gişeler, ücretli otoyol ve köprü geçişlerinde otomatik olarak ücret uygulamak için plaka tanıma ve araç izleme teknolojisi kullanıp trafik sıkışıklığını azaltır; tüm bunları araçların durmasına veya yavaşlamasına gerek kalmadan gerçekleştirebilir.

Zaman içerisinde analiz edilmek üzere buluta belirli verileri göndererek şehirler; trafik yönetimi, yol bakımı ve çevre güvenliği konusunda sürekli iyileştirmeler yapabilir. Örneğin:

  • Sorunlu alanları belirleme. Analizler, araçlar veya yayalar arasında çok sayıda çarpışmanın veya tehlikeli durumun yaşandığı kavşakları veya diğer bölgeleri tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu da şehirlerin, belirli bir bölge için geçiş üstünlüğü veya dur işaretinin, yaya geçidinin ya da trafik ışığının faydalı olup olmayacağını belirlemesine yardımcı olur.
  • Kaldırım koşullarını geliştirme. Sokaklar zaman içerisinde aşınır veya yıpranır. Yol durumu izleme sayesinde şehirler, kaldırım koşullarını değerlendirebilir ve gerekli işlemleri yapabilir. Minnesota Ulaştırma Departmanına göre, kaldırımlardaki çatlaklar yeterince erken düzeltilirse şehirler, yılda bir kilometrelik yol başına 62,50 ABD doları ödeyebilir; aksi takdirde bu maliyet yılda bir kilometrelik yol başına 1.000 ABD dolarına kadar çıkmaktadır.3
  • Kirliliği azaltma. Akıllı altyapı, motorların rölantide çalışmasını önlemek için trafik akışını optimize ederek günlük ulaşımın oluşturduğu karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Şehirler ayrıca elektrikli araç şarj istasyonları için en uygun lokasyonları belirleyerek de kirliliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Ortalama bir Amerikan vatandaşı için trafik sıkışıklığı her yıl 99 saate ve 1.377 ABD dolarına mal olmaktadır.2

Akıllı Ulaşım Politikaları İçin Çalışma

Politikalar ve standartlar, ulaşım alanında IoT teknolojilerinin devreye alınması için kritik önem taşır. 5GAA üyesi olan Intel, dünyanın dört bir yanında araçlar ve diğer cihazlar arasında hücresel iletişim (C-V2X) tesis etmek için karar vericiler, otomobil üreticileri, üreticiler ve altyapıya sahip operatörler ile birlikte çalışmaktadır. 5G standartlarına dayalı bu teknoloji; araçların, altyapıların ve diğer yol kullanıcılarının birbirine bağlı olmasını ve güvenli şekilde hareket etmesini sağlamaya yardımcı olur. Intel ayrıca teknik işlerden sorumlu kurumların da aktif bir üyesi olup ortak algılama, manevra koordinasyonu ve olumsuz davranış tespitine yönelik standartların geliştirilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Küresel Kullanım Alanları ve Durum İncelemeleri

Akıllı yol teknolojisi, fütürist bir kavram değildir. Halihazırda dünya genelinde uygulanmakta ve bazı şehirler ve ülkeler bugünden avantajları deneyimlemektedir.

Aşağıdaki videoda geleceğin şehirlerini mümkün kılan yol kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olun:

 

Gerçek şehirlerin ve devletlerin, vatandaşlarının yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için nasıl akıllı yol altyapısı çözümlerini kullandığını keşfedin. Aşağıda bu durum incelemelerinin bazılarını irdeliyoruz ancak daha fazlası için e-kitabımıza göz atmanızı öneririz.

Yol Kenarı İçin Edge Hizmetleri

Alman edüstriyel üreticiler; otomatik araçların çevikliğini, araç güvenliğini ve otobanlardaki genel trafik akışını geliştirmek amacıyla bir araştırma projesinde Intel ile iş birliği yaptı. Edge düğümlerindeki Intel® Xeon® işlemciler sayesinde proje, Münih ve Nuremberg arasındaki otoyolun iki kilometrelik bir kısmını kapsayarak gelen araçlar için trafik bilgileri iletti ve potansiyel riskleri belirledi.

Elektronik Gişe Tahsilatı (ETC)

Shenzhen JHC Technology Development Co. (JHCTECH), Çin'in mevcut ulaşım altyapısını ve ETC sistemlerini geliştirmek için Intel ile bir araya geldi. JHCTECH ETC IPC serisi, araçları otomatik olarak tespit edip tanıyabiliyor; bu sayede araçları durdurmadan gişe ücretlerinin ödenmesini sağlıyor. Bu da tıkanklıkları önleyerek trafiğin ilerlemesine yardımcı oluyor. Edge çözümleri, yüksek performans ve uzaktan yönetim özellikleri sunan Intel® Core™ vPro® işlemcilerle desteklenmektedir.

Akıllı Trafik Yönetimi

Intel® Core™ işlemcilerle çalışan GRIDSMART Sistemi, kavşakları izlemek ve neredeyse gerçek zamanlı olarak trafik verisi toplamak için bilgisayar görüşü kullanıyor. Arizona'daki Bell Road Otoyolunda GRIDSMART'ın kamera sistemi, gecikmeleri hafta içi günlerde %20 ve hafta sonunda %43 oranında azaltıyor.4

Yol Altyapısı İçin Akıllı Sensörler

Intel® IoT Çözüm Ortaklığı'nın bir üyesi olan Hitachi Vantara, akıllı kameralar ve diğer edge teknolojileriyle trafik yönetimini iyileştiren çözümler tasarlıyor. Hitachi, Intel® teknolojileriyle desteklenen, edge üzerinde gerçek zamanlı veri, analiz ve depolama sağlayan bir kamera sistemi geliştirdi. Açık hava ve kapalı ortamlar için uygun olan kameraların dağıtımları kolaydır ve aşırı hava koşullarında da çalışabilmektedir.

Akıllı Yollar İçin Intel® Teknolojileri

Sensörler, yapay zeka ve akıllı kameralar; akıllı altyapıyı mümkün kılan öncü IoT teknolojilerinden bazılarıdır. Intel ve iş ortaklarımız, akıllı yol teknolojisine yönelik edge ve bulut bilişim alanında yardımcı olacak teknolojiler ve donanımlar geliştirmiştir. Yol altyapısını modernleştiren çözümlere olanak tanımak için önceden onaylanmış referans tasarımlar ve referans uygulamalar sunuyoruz.

Yol Kenarı Birimi Referans Tasarımı

Yol kenarı edge bigi işleme yönelik referans tasarımımız, sokak lambalarına ve diğer armatürlere takılabilen bir birime güç veriyor. Bu yol kenarı birimi, gerçek zamanlı video analizi ve performans ihtiyacı yüksek diğer görevler için idealdir. Şehirler; akıllı sokak lambaları, akıllı trafik ışıkları, akıllı park veya elektronik gişe istasyonlarına yönelik çözümün bir parçacı olarak bu birimleri kullanıma alabilir. Plakaları algılamak, yayaları tespit etmek ve trafik sıkışıklığını izlemek için gereken işlemci özelliklerini sunarlar. Bu edge düğümleri ayrıca genel kullanıma açık Wi-Fi kapsamı bile sunabilir. Entegre güvenlik özellikleriyle birlikte Intel® Vision Products ile desteklenen AAEON Atlas uç bilgi işlem düğümü, bu referans tasarıma dayalı olarak geliştirilmiş kullanıma hazır bir çözümdür.

Birleşik Edge Referans Mimarisi (CERA)

CERA, IoT ve ağ iş yükü birleşimine yönelik bir platform yaklaşımıdır. Bu mimariyle iş ortaklarımız, sensör modalitelerini işlemek ve sensör birleşimi gerçekleştirmek için çözümler tasarlayabilir. Bu da 5G özelliklerini ve mikro hizmetleri barındırırken aynı zamanda edge'e akıllı uygulamalar getirir. Bu platformda geliştirilen çözümler, birden fazla IoT cihazda edge bilişim ve veri işleme için kavşaklara veya tesislere kurulabilir. Çözümler, Intel® Distribution of OpenVINO™ araç kiti ve OpenNESS kullanılarak optimize edilebilir. 5G bağlantısı sayesinde CERA, IoT cihazların edge üzerinde birbiriyle iletişim kurmasını veya buluta veri göndermesini sağlayan ağ özellikleri sunar. Kameralardan, radarlardan ve diğer çeşitli sensörlerden gelen bilgileri işler.

Referans Uygulamalar 

Intel'in referans uygulamaları, eksiksiz bir örnek uygulama için önceden yapılandırılmış yazılım sunar. Akıllı trafik yönetimi referans uygulamamız, trafik akışını optimize etmek için IP kameralar üzerinden kavşakları izlemek üzere tasarlanmıştır. Kablosuz ağa hazır akıllı trafik yönetimi referans uygulamamız, 5G RAN barındırmak için tüm gerekli yazılım yığınlarına sahip bir OpenNESS edge düğümündedir.

Akıllı Yollar ve Akıllı Altyapıya Yönelik Intel® Teknolojileri
Edge Bilişim
IoT ve yerleşik Intel® işlemciler IoT ve yerleşik kullanımlar için geliştirilen Intel® işlemciler, bilgi işlem performansı ve güç tüketimine yönelik çeşitli seçenekler sunarak yol kenarındaki akıllı kameralar ve sensörler için en son ses ve görüntü kalitesini mümkün kılar.
Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler, edge sunucularında, akıllı yol sensörü verilerinde gerçek zamanlı analiz ve yapay zeka uygulaması çalıştırmak için ideal olan, yüksek performansı sunar.
Yapay Zeka ve Bilgisayarlı Görsel Denetim
Intel® Movidius™ Görü İşleme Üniteleri Intel® Movidius™ VPU'lar, akıllı kavşaklarda plakaları ve araçları bulmak veya "görmek" gibi özel kullanım durumları için bilgisayar görüşü sağlar.
Ağ oluşturma
Intel destekli 5G ağları Intel destekli 5G ağları, kablosuz ağlar arası bağlantı ve iletimi geliştirirken aynı zamanda edge üzerinde gerçek zamanlı trafik verilerini de geliştirecektir.
Geliştirici Kaynakları
Intel® Edge Yazılım Merkezi Akıllı trafik yönetimine yönelik referans olarak alınan uygulamalar da dahil olmak üzere akıllı yol altyapısı çözümleri için geliştirme sürecini hızlandıracak yazılımları bulun.
Intel® Distribution of OpenVINO™ araç kiti4 OpenVINO™ Araç Kitinin Intel® Dağıtımı, VPU'lar ve CPU'lar da dahil olmak üzere Intel® platformlarında görüş uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırıyor. Bu portföy; yayaları, arabaları ve sokak işaretlerini tespit etmek için bilgisayar görüşü sağlar.
OpenNESS Açık kaynaklı OpenNESS yazılımı, çeşitli ağ platformları ve erişim teknolojileri genelinde karmaşık düzenlemeyi ve uç hizmetlerinin yönetimini basitleştirir.
Intel® DevCloud for the Edge Optimal yapay zeka uygulama performansı için doğru donanımı belirlemek için gereken zamanı ve maliyeti azaltın. Intel® DevCloud for the Edge, sanal bir yapay zeka prototip aracı üzerinden anlık performans geri bildirimi sağlar.
Açık Görsel Bulut Bu açık kaynaklı yığın ve kanal koleksiyonu; kodlama, kod çözme, çıkarımsama ve işleme için optimize edilmiş bileşenlerle oluşturulmuştur. Bu da isteğe bağlı video (VOD) ve SVT-AV1 ile canlı yayın da dahil olmak üzere hizmetlerin test, değerlendirme ve dağıtım süreçlerini kolaylaştıran, yeniden kullanılabilir bir geliştirici ortamı meydana getirir.

Akıllı Yol Teknolojisinin Gelişimi

Dünya genelinde pek çok akıllı yol teknolojisi halihazırda uygulanmakta olsa da akıllı altyapının geleceği daha yeni başlıyor. Şehirler bugünden avantajları görüyor; trafik sıkışlığı azalıyor, kamu güvenliği artıyor ve CO2 emisyonları azalıyor. En yeni nesil IoT teknolojileri sayesinde şehir planlamacıları, etki yaratan akıllı yol teknolojisine güvenle yatırım yapabiliyor.

Akıllı Şehirler ve Edge Bilgi İşlem Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Akıllı şehir altyapısı ve edge bilgi işleme yönelik en yeni teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Akıllı Şehirler

Çevresel izleme, akıllı aydınlatma, mobilite, kamu kioskları ve dah fazlasına yönelik teknolojileri keşfedin.

Akıllı şehirleri keşfedin

Akıllı Ulaşım Sistemleri

Akıllı ulaşıma yönelik en yeni teknolojileri ve kullanım senaryolarını öğrenin.

Akıllı ulaşımı keşfedin

Nesnelerin İnterneti

Daha fazla veri yakalayın, verileri daha hızlı analiz edin ve daha çabuk harekete geçin. İşletmeniz edge kullanımına geçerken Intel, Nesnelerin İnternetini (IoT) daha akıllı bir hale getiriyor.

IoT'yi iş başında görün

Uç Bilgi İşlem

Edge bilgi işlemin, şirketinizin veri hareketlerinin karmaşıklığını aşmasına ve yeni verilerden faydalanmasına nasıl yardımcı olabileceğini görün.

Edge bilişim hakkında bilgi edinin

Bilgisayarlı Görüş

Intel® teknolojileri; edge cihazlarında, edge sunucularında veya bulutta yer alan bilgisayar görüşü çözümlerine güç veriyor.

Bilgisayar görüşü hakkında bilgi edinin

Yasal Uyarıları5

Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

Intel® derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlar için Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimize edilmiş olabilirler ya da olmayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu uyarı kapsamında yer alan özel yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi almak için, uygun ürün Kullanıcı ve Başvuru Kılavuzlarını okuyun.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

“Paving the Way Forward: Intelligent Road Infrastructure” Intel, Mayıs 2020, intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/guides/intelligent-road-infrastructure-ebook.pdf.

2

“Congestion Costs Each American Nearly 100 Hours, $1,400 a Year” Inrix, Mart 2020, inrix.com/press-releases/2019-traffic-scorecard-us/#:~:text=The%20report%20found%20that%20on,average%20of%20%241%2C377%20per%20year.

3

“Pothole Prevention and Innovative Repair,” Minnesota Department of Transportation, Mart 2018, dot.state.mn.us/research/reports/2018/201814.pdf.

4

“5G and Distributed Computing Tackle Critical Challenges for Cities,” Intel, Eylül 2020, blogs.intel.com/technology/2020/09/5g-distributed-computing-tackle-critical-challenges-for-cities/#gs.gspvml.

5

Intel® derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlar için Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimize edilmiş olabilirler ya da olmayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu uyarı kapsamında yer alan özel yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi almak için uygun ürün Kullanıcı ve Başvuru Kılavuzlarını okuyun.